Walia: Plombowanie zębów dopiero w 2021 r.?
Ze względu na zagrożenie koronawirusem, od 17 marca w Wielkiej Brytanii zawieszono wykonywanie zabiegów stomatologicznych, które nie wymagają pilnej interwencji.
Przeprowadzanie niezbędnych czynności z użyciem urządzeń wysokoobrotowych, podczas których powstaje bioaerozol i rozprysk zawierający drobnoustroje, przeniesiono do utworzonych w całym kraju ośrodków opieki doraźnej (Urgent Dental Care, UDC).
Zgodnie z rządowymi planami, szerszy zakres świadczeń dentystycznych w Walii powróciłby w trzech etapach, ale dopiero w ostatnim - od stycznia 2021 r. - przywrócona małaby zostać rytynowa opieka stomatologiczna.
Lowri Leeke i jej koledzy z gabinetu denstystycznego w walijskim Merthyr Tydfil przyjmowali przed epidemią od 30 do 40 pacjentów dziennie; obecnie - "prawie wcale", bo wszystkie usługi w tym gabinecie zostały odwołane lub przełożone w czasie.
"Tak było przez 11 tygodni. Jedyne leczenie, które możemy zapewnić, to usuwanie zębów, czego nie wszyscy chcą, ale niestety nie ma dla nas innej opcji" - przyznaje Leeke. "Myślę, że rutynowa stomatologia - jak wypełnienia - będzie dostępna dopiero w styczniu, co jest długim okresem zarówno dla pacjentów, jak i dla nas" - podkreśla.
Jak dodaje, wielu pacjentów czeka na leczenie już od lutego. "Jesteśmy przyzwyczajeni do noszenia masek, rękawiczek, a także do szorowania i utrzymywania wszystkiego w sterylności - nie rozumiem, dlaczego nie możemy zacząć działać normalnie wcześniej niż w styczniu" - zastanawia się dentystka.
Stomatolodzy z całej Walii chcą, aby umożliwić gabinetom oferowanie czegoś więcej niż tylko pilnej opieki.
Dr Colette Bridgman, która jest dyrektor naczelną ds. stomatologii w Walii (Wales' Chief Dental Officer), przyznała, że walijski rząd rozumie obawy dentystów, a wyznaczone przez władze etapy przywracania usług "mają charakter orientacyjny i powinny dać lekarzom czas na przygotowanie".
W Anglii dentyści otrzymali rządowe wytyczne, zgodnie z którymi mogą zacząć ponownie otwierać swoje gabinety od 8 czerwca.
Czytaj więcej:
Problemy dentystów w Anglii. "Ciężko leczyć pacjentów"