Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Polska minister w Londynie: "Europa Środkowa atrakcyjnym miejscem na inwestycje"

Polska minister w Londynie: "Europa Środkowa atrakcyjnym miejscem na inwestycje"
Jadwiga Emilewicz namawiała do inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej, wskazując na wysokie tempo wzrostu gospodarczego i wysoko wykwalifikowanych pracowników, np. w branży informatycznej. (Fot. Ambasada RP w Londynie)
Wczoraj w Londynie przedstawiciele świata polityki i biznesu wzięli udział w trzeciej edycji Forum Inwestycyjnego Wielka Brytania-Europa Środkowa, zorganizowanej przez polską ambasadę i 10 innych ambasad krajów Europy Środkowej. Tegoroczne forum koncentrowało się na inwestycjach w innowacje w regionie.
Reklama

Ministrowie, szefowie agencji handlowych, inwestorzy, lokalni przedsiębiorcy oraz inni eksperci z dużym doświadczeniem w inwestowaniu w Europie Środkowej (CE) dyskutowali o atrakcyjności inwestycyjnej regionu, jego zasobach, innowacyjności i potencjale dla inwestorów zagranicznych.

"Dziś potencjał krajów środkowej i wschodniej Europy jest ogromny i powinien być doceniony. Od 1990 r. do 2016 większość państw regionu podwoiła lub potroiła wzrost PKB per capita. Polska jest liderem w tym zakresie" – zauważyła otwierająca Forum minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. "Europa Środkowa stała się jest dobrym centrum eksportu, badań i rozwoju z szybko rozwijającymi się krajowymi rynkami. Bank Światowy szacuje, że w tym roku wzrost PKB w tym regionie wyniesie prawie 4 proc., w Polsce prawie 5 proc. Ten wynik plasuje nasz kraj na drugim miejscu w Europie, na trzecim w OECD" – poinformowała minister, która na Forum reprezentowała zarówno Polskę, jak i cały region CE.

Wskazywała, że w dzisiejszych czasach narody Europy Środkowej są jednymi z najbardziej optymistycznych na kontynencie. "Nasze zaufanie do przyszłości Unii Europejskiej jest znacznie powyżej średniej i rośnie. Nasze zaufanie do dobrobytu gospodarczego regionu jest jeszcze silniejsze" – zaznaczyła.

Szefowa MPiT podkreślała, że Europa Centralna to region, który zamieszkują osoby z silnymi umiejętnościami STEM (z ang. science, technology, engineering, math), utalentowani programiści i inżynierowie, jedni z najlepszych na świecie. Zakładanych jest coraz więcej start-upów, które stają się "jednorożcami". "Razem stawiamy czoła cyfrowym wyzwaniom. W perspektywie globalnej docieramy do partnerów spoza Europy, do innowacyjnych gospodarek Azji Wschodniej i Bliskiego Wschodu. Uważam, że współpraca z firmami brytyjskimi na tych rynkach będzie kluczowym czynnikiem zwiększającym ich sukces" - oceniła.

Rozmawiając z polskimi mediami, Emilewicz argumentowała, że bezpośrednie inwestycje zagraniczne "były ważną dźwignią rozwojową przez ostatnie 30 lat". (Fot. Ambasada RP w Londynie)

Celem trzeciej już edycji Forum było przyciągnięcie brytyjskich inwestorów do innowacyjnych sektorów gospodarek Europy Środkowej, a także zainteresowanie ich udziałem w projektach infrastrukturalnych w regionie.

Cztery panele dyskusyjne Forum koncentrowały się głównie na wsparciu dla inwestorów zagranicznych w Europie Środkowej. Omawiano prawne, instytucjonalne i ekonomiczne zachęty do inwestowania w regionie, rolę tworzenia polityki i agencji handlowych i inwestycyjnych, możliwości inwestowania w projekty infrastrukturalne w regionie, a także współpracę z firmami z Europy Środkowej w takich dziedzinach, jak gospodarka, energia, elektromobilność, sztuczna inteligencja, oprogramowanie czy rozwiązania cyfrowe.

Forum Inwestycyjne zostało zorganizowane w Londynie przez ambasady Polski, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Węgier, Łotwy, Litwy, Rumunii, Słowacji i Słowenii we współpracy z kancelarią Mayer Brown.

 

  Komentarze


  • Konrad
   13 czerwca, 12:42

   No oczywiście ze atrakcyjnym bo mam tanią siłę roboczą jesteśmy przecież chinami Europy.

  • JarosławKrzykliwy
   13 czerwca, 12:57

   Taaa jasne... Przejadają całą kasę ze wzrostu gospodarczego, a reszta idzie na kupowanie głosów ciemnego ludu. Niech wygrają wybory i rzadzą kolejną kadencje w obliczu kryzysu i obietnic, które dali - nie ma sensu opozycji pakować na taki kibel.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.10.2019
  GBP 4.900 złEUR 4.297 złUSD 3.896 złCHF 3.910 zł

  Sport


  Reklama