Menu

Gazeta Wyborcza: Program "Czyste powietrze" pójdzie z dymem?

Gazeta Wyborcza: Program "Czyste powietrze" pójdzie z dymem?
Głównym celem tego programu jest walka ze smogiem. (Fot. Getty Images)
Miały być 103 miliardy na walkę ze smogiem, ale Komisja Europejska już zapowiedziała: 'Nie będziemy finansować pieców na węgiel, nawet tych nowoczesnych'. Czy program 'Czyste powietrze' pójdzie z dymem? - pisze dzisiaj 'Gazeta Wyborcza'.
Reklama

Dziennik cytuje wypowiedź pełnomocnika premiera ds. programu "Czyste powietrze" Piotra Woźnego, który zaznacza: "Podczas wstępnych rozmów otrzymaliśmy jasną informacje z Komisji Europejskiej, że w przyszłej perspektywie finansowej Unia Europejska nie zamierza finansować ani dotować wymian domowych kotłów na takie, które będą korzystać z paliw kopalnych, to znaczy zarówno z węgla, jak i z gazu".

"Tymczasem jednym z głównych założeń tego rządowego planu walki ze smogiem, tzn. programu Czyste powietrze, jest wymiana przestarzałych pieców węglowych na nowoczesne kotły na paliwa stałe oraz gazowe" - przypomina "GW". Dodaje, że głównym celem tego programu jest walka ze smogiem.

"Premier zapowiedział, że w ciągu dziesięciu lat na docieplenie budynków mieszkalnych i wymianę przestarzałych pieców przeznaczy 103 mld zł. Pieniądze mają pochodzić z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przychodów w ramach handlu emisjami, opłaty paliwowej, a przede wszystkich z funduszy unijnych" - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

W tekście pada też "nieoficjalna" wypowiedź urzędnika, że "103 mln to była bardziej forma deklaracji politycznej", bez realnego pokrycia finansowania.

Dziennik podaje także, że KE "skłania się ku temu, by zgodzić się na dopłaty do kotłów gazowych, ale promować będzie finansowanie bardziej ekologicznych źródeł ogrzewania, np. pomp ciepła". 

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.10.2019
  GBP 4.967 złEUR 4.284 złUSD 3.850 złCHF 3.897 zł

  Sport


  Reklama