Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

10 centów za zwrot każdej butelki? Propozycja "Zielonych" z dużym poparciem

10 centów za zwrot każdej butelki? Propozycja "Zielonych" z dużym poparciem
Starsi Polacy pamiętają czasy, gdy działały skupy butelek. Teraz pomysł ten rozważa Irlandia... (Fot. Thinkstock)
Wprowadzenie systemu płacenia 10 centów za zwrot opakowań wtórnych oraz zakaz używania pojemników jednorazowych, jak na przykład kubków na kawę, proponuje w Irlandii Partia Zielonych. Ustawa ma duże szanse na wejście w życie - zyskała poparcie różnych ugrupowań, choć rząd uparcie dowodzi, że koszty przewyższą korzyści.
Reklama
Reklama

Zgodnie z propozycją „Zielonych”, klienci w Irlandii mieliby otrzymywać 10 centów za zwrot opakowań wtórnych. Według rządowych źródeł, na które powołuje się serwis Journal.ie, system kaucji za plastikowe i szklane butelki oraz puszki kosztować będzie około €270 mln. Koszty operacyjne przedsięwzięcia szacowane są na €120 mln.

„Ostatecznie za wszystko i tak zapłacą konsumenci” - cytuje swoje źródła serwis.

Wady i zalety wprowadzenia takiego systemu badane są w Irlandii od lat. W 2009 i 2014 roku opracowane zostały dwa oficjalne raporty, z których wynika, że jest on nieopłacalny. Lider Partii Zielonych, Eamon Ryan, przekonuje jednak, że system ma wiele zalet, a jego kosztami można obciążyć producentów.

„Program nie będzie nic kosztował skarb państwa. Skorzystają na nim konsumenci, zmniejszą się opłaty za składowanie odpadów, za to wzrośnie efektywność recyklingu” - podkreślał podczas wystąpienia w sejmie.

Według najnowszych danych Coastwatch - organizacji monitorującej nabrzeża - opakowania po napojach stanowią największą część zanieczyszczeń irlandzkiego wybrzeża. Zdaniem ministerstwa środowiska, nowy system nie będzie miał jednak na to większego wpływu, gdyż Irlandia już teraz posiada jeden z najwyższych poziomów przetwarzania opakowań po napojach w Europie. Na Wyspie odzyskiwane i przerabiane jest 86% szkła.

Ryan zwrócił jednak uwagę na inne raporty, jak na przykład EPA Waste Packaging Statistics z 2013 roku, według którego na Wyspie przerabiane jest tylko 40% opakowań plastikowych.

Kontrowersyjna ustawa ma poparcie różnych partii, w tym Pracy i Fianna Fáil. Zdaniem lidera Partii Pracy, powoływanie się rządu na wysokie koszty administracyjne jest tylko wymówką.

„Jeśli ten system nie jest efektywny, to dlaczego jest normą w większości innych postępowych europejskich krajów, jak Niemcy, Szwecja, czy Dania?” - pytał retorycznie w rozmowie z Journal.ie Brendan Howlin.

Głosowanie nad ustawą ma się odbyć jeszcze w tym tygodniu.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama