Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

NBP wprowadza nową 5-złotówkę z poznańskim ratuszem

NBP wprowadza nową 5-złotówkę z poznańskim ratuszem
Moneta z wizerunkiem ratusza ma wartość kolekcjonerską, jak i użytkową (Fot. NBP)
NBP wprowadził do obiegu nową monetę z serii 'Odkryj Polskę', upamiętniającą ratusz w Poznaniu. Pięciozłotówka ma standard obiegowy, co oznacza, że można nią płacić w sklepie.
Reklama

„Ratusz w Poznaniu” jest czwartą monetą z kolekcji „Odkryj Polskę”, zaprojektowaną przez Dobrochnę Surajewską. Od momentu zainaugurowania serii w maju ub. roku ukazały się monety: „Kanał Bydgoski”, „Zamek Królewski w Warszawie” oraz „25 lat wolności”.

Jak poinformował członek zarządu NBP Eugeniusz Gatnar, moneta z wizerunkiem ratusza ma wartość kolekcjonerską, jak i użytkową. „Została wprowadzona do emisji jako moneta o nominale 5 zł, ale dzięki widniejącemu na rewersie wizerunkowi ratusza i poznańskich koziołków – ma dodatkową wartość numizmatyczną” - wyjaśniał.

„Ratusz jest wizytówką Wielkopolski i uznaliśmy, że właśnie on powinien reprezentować Poznań na tego typu monetach” – podkreślił Gatnar. „Moneta zostanie wydana w ilości 1,2 mln sztuk" – dodał.

Historia poznańskiego ratusza związana jest z datą lokacji miasta. Według źródeł historycznych budowla powstała na przełomie XIII i XIV w. Pierwsze archiwalne wzmianki o obiekcie pochodzą z 1310 r.‹ Obecnie ratusz jest siedzibą Muzeum Historii Miasta Poznania.

Jak zaznaczył Gatnar, NBP emitując tego typu monety propaguje zarówno numizmatykę, jak i wiedzę historyczną „Emitując monety kolekcjonerskie promujemy także samą piękną pasję, jaką jest numizmatyka. Warto zachęcać szczególnie młodych ludzi do tego, żeby monety kolekcjonowali, bo dzięki temu poznają historię, wybitne postaci polskiej kultury, nauki i historii” – zaznaczył. „Nie można też zapominać, że monety przechowują przede wszystkim pewną wartość i jeśli ktoś myśli o oszczędzaniu czy inwestowaniu, to te monety kolekcjonerskie właśnie do tego służą” – dodał.

NBP planuje także inaugurację nowej serii pt. „Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości”. Od 9 listopada w obiegu mają się znaleźć dwie monety: złota o nominale 100 zł i srebrna 10 zł - upamiętniające marszałka Józefa Piłsudskiego. 18 listopada natomiast do obiegu trafić ma moneta o nominale 10 zł, upamiętniająca 50. rocznicę wystosowania orędzia biskupów polskich do niemieckich.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 15.02.2019
  GBP 4.910 złEUR 4.324 złUSD 3.833 złCHF 3.808 zł

  Sport


  Reklama