Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polacy też są wśród współczesnych niewolników

Polacy też są wśród współczesnych niewolników
Na całym świecie aż 29 milionów ludzi żyje jak niewolnicy. Wśród 162 ujętych w zestawieniu państw najgorsza sytuacja pod tym względem panuje w Mauretanii i Haiti. Polska zajęła 61. miejsce.
Reklama
Reklama
"Global Slavery Index" na podstawie własnych informacji i danych UNICEF ustalił, ilu ludzi w badanym kraju żyje w warunkach czyniących z nich niewolników. Chodzi m.in. o wykonywanie pracy przymusowej, zmuszanie do pracy w zamian za spłatę długów, handel ludźmi, wymuszane małżeństwa oraz wykorzystywanie dzieci jako żołnierzy.

Przy obliczaniu indeksu dla każdego badanego kraju przeanalizowano pięć dziedzin: działania podjęte przez władze kraju w celu walki z niewolnictwem, gwarancja przestrzegania przysługujących obywatelom praw człowieka, poziom rozwoju gospodarczego i społecznego, stabilność wewnętrzna kraju (mierzona np. korupcją), poziom dyskryminacji kobiet.

Spośród 162 wziętych pod uwagę państw odsetek mieszkańców żyjących jak niewolnicy jest najwyższy w Mauretanii - na 3,8 mln mieszkańców jest to aż 140-160 tys. ludzi. Na drugim miejscu znalazło się Haiti, gdzie jedno na dziesięcioro dzieci jest wykorzystywane do pracy.

Na trzecim - Pakistan, państwo ze słabą władzą centralną i słabo kontrolowaną granicą z ogarniętym konfliktem wewnętrznym Afganistanem, gdzie ok. 1,8 mln osób pracą w niewolniczych warunkach odpracowuje długi. Czwarte miejsce zajęły Indie, głównie dzięki wysokim statystykom dotyczącym zawierania wymuszonych małżeństw i zmuszania dzieci do pracy.

W liczbach bezwzględnych najwięcej niewolników żyje w Indiach, Chinach, Pakistanie i Nigerii.

Polska zajęła 61. miejsce na 162 możliwych, ex aequo ze Słowacją i Chorwacją. Nasz kraj najgorzej wypada pod względem dyskryminacji kobiet, rozwoju społeczno-gospodarczego i gwarancji przestrzegania praw człowieka.

Na 33 kraje europejskie Polska jest ósma - za otwierającą regionalne zestawienie Albanią oraz m.in. Czarnogórą, Czechami, Węgrami i Bułgarią. Dalsze, a więc bardziej korzystne pozycje, zajęły m.in. Turcja, Rumunia, państwa bałtyckie oraz państwa zachodniej Europy.
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.06.2024
    GBP 5.0942 złEUR 4.3130 złUSD 4.0320 złCHF 4.4813 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama