Holandia: Po burzliwej debacie parlament uchwalił zaostrzone prawo azylowe

Holenderska Izba Reprezentantów (Tweede Kamer) przyjęła dwa projekty ustaw zaostrzających politykę azylową. Nowe przepisy zakładają m.in. wprowadzenie tzw. systemu dwóch statusów dla uchodźców.
Obie ustawy zostały przygotowane jeszcze przez byłą minister ds. azylu z ramienia PVV, Marjolein Faber, i są częścią programu zaostrzenia polityki migracyjnej uzgodnionego przez Partię na rzecz Wolności (PVV), Ludową Partię na rzecz Wolności i Demokracji (VVD), Nową Umowę Społeczną (NSC) i Ruch Rolnik-Obywatel (BBB).
Choć rząd bezpartyjnego premiera Dicka Schoofa upadł w czerwcu, obowiązki ministra ds. azylu przejął David van Weel (VVD), który formalnie pełni również funkcję ministra sprawiedliwości i bezpieczeństwa.
"Nadchodzi moment, w którym jako polityk musisz powiedzieć: dość. Dość raportów, dość zespołów roboczych - czas na działanie. I właśnie teraz jest taki moment" - napisała na portalu X (dawniej Twitter) posłanka VVD o polskich korzeniach Queeny Rajkowski. Jej zdaniem przyjęcie dwóch ustaw to dopiero początek znacznie głębszej zmiany w holenderskiej polityce migracyjnej.
"To dopiero zarys fundamentalnego zwrotu. Przed nami jeszcze głosowanie w Senacie i mam nadzieję, że i tam znajdzie się większość" - dodała.
Najwięcej kontrowersji wzbudziła poprawka zakładająca penalizację nielegalnego pobytu, która w pierwotnej wersji mogła prowadzić do karania osób udzielających pomocy migrantom bez prawa pobytu.
Przeciwko temu zapisowi opowiedziały się partie Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny (CDA), NSC i Polityczna Partia Protestantów (SGP), które domagały się gwarancji, że przepis nie wejdzie w życie automatycznie. Obawy dotyczyły m.in. tego, że możliwe byłoby karanie osób oferujących nielegalnym imigrantom "filiżankę kawy", "łóżko" czy "kromkę chleba".
Minister Van Weel przesłał do parlamentu list, w którym zapewnił, że penalizacja nie zostanie wdrożona przed uzyskaniem opinii Rady Stanu - najwyższego organu doradczego w Holandii. Po jej otrzymaniu zapis ma zostać ponownie poddany debacie parlamentarnej.
Ustawy azylowe muszą jeszcze zostać przegłosowane w Senacie (Izbie Wyższej), gdzie układ sił politycznych znacząco różni się od tego w Izbie Reprezentantów. Odbędzie się ono dopiero po wakacyjnej przerwie - najwcześniej we wrześniu.
Czytaj więcej:
Holandia: Prawicowy radykał Geert Wilders wywraca rząd z powodu polityki migracyjnej