Menu

Profesor z Oksfordu rozprawia się z mitem potwora z Loch Ness

Profesor z Oksfordu rozprawia się z mitem potwora z Loch Ness
"Ludzie chcą zobaczyć albo odnaleźć coś rzadkiego bądź wyjątkowego. To część ludzkiej natury. A trudno zobaczyć coś bardziej wyjątkowego niż potwór z Loch Ness" - twierdzi naukowiec. (Fot. Getty Images)
Od lat trwają dyskusje na temat mitycznego stworzenia zamieszkującego szkockie jezioro Loch Ness. Istnienie potwora nigdy nie zostało oficjalnie potwierdzone, co nie zatrzymało spekulacji, dla których paliwem są niewyraźne fotografie. Z jego mitem rozprawia się teraz profesor z Uniwersytetu Oksfordzkiego, Tim Coulson, który podaje argumenty przemawiające za tym, że tajemnicze zwierzę nie istnieje.
Reklama
Reklama

"Na rzekomych zdjęciach potwora z Loch Ness są zwykle fragmenty pływających śmieci albo kormorany z nieco dłuższymi szyjami, wypoczywające na wodzie. Zawsze zadziwia mnie, jak źle oceniany jest przez ludzi rozmiar. Szczególnie gdy chcą coś zobaczyć" – stwierdził zoolog Tim Coulson w rozmowie z portalem The European.

Pierwsze wzmianki o Nessie (pieszczotliwe określenie potwora - przyp. red.) pojawiły się już w VI w. n.e., jednak legenda stworzenia zaczęła na dobre żyć w 1934 roku wraz ze zdjęciem zrobionym przez Roberta Kennetha Wilsona, na którym rzekomo można zobaczyć właśnie potwora z Loch Ness.

W kolejnych latach pojawiały się też inne fotografie, jednak żadna z nich ponad wszelką wątpliwość nie udowodniła istnienia Nessie. Brak takich fotografii, jak i żadnych szczątków stworzenia udowadnia zdaniem Coulsona, że nie istnieje nie tylko Nessie, ale też Yeti oraz Duża Stopa. W przypadku tego ostatniego stworzenia naukowiec uważa, że świadkowie, którzy twierdzą, że je widzieli, tak naprawdę widzieli niedźwiedzia.

Zoolog wyklucza również to, aby Nessie była gigantycznym gadem morskim znanym jako plezjozaur. Jego zdaniem temat zamyka brak skamielin plezjozaurów datowanych na później niż 66 milionów lat. Czyli okres, w którym wyginęły dinozaury.

"Nie ma takiej biologicznej możliwości, by podobne stworzenie, które wyginęło przed milionami lat, żyło obecnie w Loch Ness. A gdyby przetrwało ich więcej, już dawno jakieś zostałoby złapane w rybackie sieci" – stwierdza.

"Ludzie chcą zobaczyć albo odnaleźć coś rzadkiego bądź wyjątkowego. To część ludzkiej natury. A trudno zobaczyć coś bardziej wyjątkowego niż potwór z Loch Ness. Legenda sprawia, że pojawiają się w tym miejscu, a za dowód swoich twierdzeń biorą rzeczy, które w każdym innym miejscu nawet by ich nie zaciekawiły" – uważa inny naukowiec, dr Jason Gilchrist z uniwersytetu w Edynburgu, zapytany o sprawę przez portal Daily Mail.

Czytaj więcej:

Szkocja: NASA została poproszona o pomoc w poszukiwaniu potwora z Loch Ness

Szkocja: Kanadyjczycy sfotografowali tajemniczy obiekt w Loch Ness

Dwa najbardziej malownicze jeziora na świecie znajdują się w Szkocji

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 27.01.2025
    GBP 5.0210 złEUR 4.2176 złUSD 4.0210 złCHF 4.4605 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama