Menu

UK: Koniec z nagłymi podwyżkami opłat za usługi telekomunikacyjne w trakcie trwania umowy

UK: Koniec z nagłymi podwyżkami opłat za usługi telekomunikacyjne w trakcie trwania umowy
Wielu klientów doświadczało dotąd nagłych podwyżek opłat za usługi telekomunikacyjne w połowie trwania umowy. Teraz to się skończy. (Fot. Getty Images)
Operatorzy telefonii komórkowej, dostawcy internetu i usług płatnej telewizji nie będą już mogli zaskakiwać klientów podwyżkami cen w trakcie trwania umowy - donoszą brytyjskie media.
Reklama
Reklama

Zgodnie z nową regułą, obowiązującą od wczoraj (17 stycznia), zanim klient zgodzi się na zawarcie umowy, dostawcy usług muszą poinformować go (podając konkretną kwotę) o wszelkich podwyżkach cen, a także o tym, kiedy one nastąpią.

Decyzja ta jest następstwem rosnącej liczby skarg kierowanych do Ofcom - organu nadzorującego rynek mediów i telekomunikacji w związku z dużymi, nieoczekiwanymi podwyżkami cen w czasie, kiedy rachunki za energię i inne usługi rosły w szybkim tempie, co oznaczało, że klienci nie byli w stanie odpowiednio zaplanować swojego budżetu.

Citizens Advice stwierdziło jednak, że rozwiązanie to nie gwarantuje pełnego zakazu podnoszenia cen w trakcie trwania umowy.

Wiele firm telekomunikacyjnych zmieniło już warunki umów w ostatnich latach, aby uwzględniały one podwyżki cen w trakcie trwania umów, które były powiązane z inflacją. Zwykle był to dodatek o 3,9% do standardowej podwyżki inflacyjnej.

"Nasze nowe regulacje oznaczają, że nie będzie przykrych niespodzianek, a klienci będą dokładnie wiedzieli, ile i kiedy zapłacą, dzięki czytelnym cennikom" - podkreśliła dyrektor Ofcom ds. sieci i telekomunikacji, Natalie Black.

Ofcom uważa, że niesprawiedliwe jest oczekiwanie od klientów dostosowania się do niespodziewanych podwyżek cen związanych z inflacją, która mierzy wzrost cen w czasie i "może być niezwykle zmienna i... trudna do przewidzenia".

Dostawcy usług muszą teraz podawać informacje o podwyżkach w sposób "widoczny i czytelny" dla klientów, zarówno podczas rozmowy ze sprzedawcą, jak i w punkcie sprzedaży.

Ofcom rozpoczął analizę tej kwestii w 2023 r., a w raporcie końcowym stwierdził, że podwyżki cen komunikowane w "nieuczciwy" sposób "mogą osłabić zaangażowanie konsumentów, podważyć zaufanie do rynku i osłabić konkurencję".

Stwierdzono, że od kwietnia 2024 r. około sześciu na 10 klientów usług internetowych i mobilnych było objętych umowami podlegającymi podwyżkom cen powiązanym z inflacją.

Czytaj więcej:

Virgin Media O2 uruchamia nowy abonament dla osób z niskimi zarobkami

Po raz pierwszy internet wyprzedził telewizję jako najpopularniejsze źródło informacji w UK

Which?: Numery telefonów z "odzysku" narażają użytkowników na ataki hakerskie i uciążliwe połączenia

EE po raz 10. z rzędu wygrywa w rankingu najlepszej sieci mobilnej w UK

    Komentarze, oczekujące: 2
    • Prawo na codzień
      18 stycznia, 15:20

      Operatorzy stosują kalkulator RPI do obliczenia wzrostu kredytu. Tylko usługa nie jest kredytem tylko świadczeniem usługi dla RPI kalkulator został w 1996 roku zatopiony CPI . Różnica między nimi jest taka że jeden oblicz stopę inflacji w skali roku a drugi w składki miesiąca i jeden ma stałe oprocentowanie a drugi zmiennne .Ogolem sieć podnosi starym klientom a nowym daje po niższej cenie w promocji . Gdzie tu sens? To oszustwo i przekręt

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 17.01.2025
    GBP 5.0567 złEUR 4.2691 złUSD 4.1462 złCHF 4.5503 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama