Menu

Otyli bezrobotni w UK mogą otrzymać szczepionki odchudzające, aby wrócić do pracy

Otyli bezrobotni w UK mogą otrzymać szczepionki odchudzające, aby wrócić do pracy
Otyłość to poważny problem brytyjskiego społeczeństwa, mający wpływ zarówno na służbę zdrowia, jak i rynek pracy. (Fot. Getty Images)
Podawanie szczepionek odchudzających bezrobotnym osobom żyjącym z otyłością może być bardzo ważne dla naszej gospodarki i zdrowia - oświadczył brytyjski premier. Wypowiedź Keira Starmera miała miejsce po tym, jak minister zdrowia Wes Streeting zapowiedział, że szczepionki te mogą być podawane, aby pomóc ludziom wrócić do pracy.
Reklama
Reklama

Streeting zasugerował, że najnowsza generacja leków, takich jak Mounjaro, może "zmienić życie" osób i zmniejszyć presję na NHS. "Długoterminowe korzyści płynące ze stosowania tych leków mogą mieć ogromne znaczenie w naszym podejściu do walki z otyłością, która kosztuje nas rocznie 11 miliardów funtów" - zaznaczył minister zdrowia.

Zdaniem premiera Starmera, lek będzie "bardzo pomocny" dla osób, które chcą i muszą schudnąć, a także "bardzo ważny dla gospodarki, aby ludzie mogli wrócić do pracy".

Rząd ogłosił inwestycję w wysokości 279 milionów funtów w ramach współpracy z Lilly (Eli Lilly and Company), największą na świecie firmą farmaceutyczną. W ramach rządowych planów prowadzone będą 5-letnie testy wpływu zastrzyków odchudzających na bezrobocie i korzystanie z usług NHS.

Minister zdrowia stwierdził, że zastrzyki odchudzające mogą również przynieść korzyści gospodarce, zmniejszając liczbę dni chorobowych spowodowanych problemami z otyłością.

"Choroby spowodowane otyłością powodują, że ludzie biorą średnio cztery dodatkowe dni chorobowe rocznie, podczas gdy wielu innych jest zmuszonych do całkowitego odejścia z pracy" - zaznaczył Wes Streeting.

Jednak ludzie nadal będą musieli zachować odpowiedzialność za traktowanie "zdrowego trybu życia poważniej", ponieważ "nie można oczekiwać, że NHS zawsze będzie płacić za niezdrowy styl życia" - dodał.

"Jako kraj jemy więcej, jemy mniej zdrowo i mniej ćwiczymy. Koszty dla jednostki są jasne — mniej zdrowe i krótsze życie" - podkreślił szef resortu zdrowia.

Niektóre leki odchudzające już są przepisywane przez NHS. Lek, który hamuje apetyt, jest sprzedawany pod marką Wegovy. Natomiast stosowany przy leczeniu cukrzycy Ozempic występuje w formie zastrzyku i naśladuje hormon GLP-1, dzięki czemu ludzie czują się bardziej syci i mniej głodni.

Eksperci ostrzegają jednak, że Ozempic nie jest szybkim rozwiązaniem ani zamiennikiem zdrowego odżywiania czy ćwiczeń i powinien być oferowany wyłącznie pod nadzorem lekarza.

Amanda Pritchard, dyrektor naczelna NHS, oceniła jednak, że ​​leki te będą "przełomem" dla zdrowia publicznego i mogą zmniejszyć ryzyko cukrzycy, zawałów serca i udarów.

Czytaj więcej:

Drugi lek na leczenie otyłości zatwierdzono do stosowania w Anglii

WHO ogłasza alert w sprawie sfałszowanej wersji leku na odchudzanie oferowanej w internecie

Najwięcej kalorii w diecie brytyjskiej młodzieży pochodzi z przetworzonej żywności

UK: Sztuczna inteligencja będzie wykrywać zagrożenie zawałem serca

    Komentarze
    • Pink Head
      15 października, 15:58

      Co za bzdura, jak sie chce pracowac to i z otyloscia mozna !

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 15.10.2024
    GBP 5.1433 złEUR 4.2913 złUSD 3.9332 złCHF 4.5652 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama