Sto dni rządu Starmera, czyli duży falstart
4 lipca pozostająca od 14 lat w opozycji Partia Pracy odniosła przytłaczające zwycięstwo w wyborach do Izby Gmin, zdobywając w niej aż 411 z 650 mandatów, czyli większość w teorii dającą premierowi absolutny komfort rządzenia. Tuż po wyborach mało kto w ogóle brał pod uwagę, że laburzyści mogą nie wygrać kolejnych, za pięć lat. Tymczasem po pierwszych stu dniach urzędowania jest to już zupełnie realnym scenariuszem.
Faktem jest, że laburzyści odziedziczyli w spadku po rządzącej przez poprzednie 14 lat Partii Konserwatywnej wiele problemów – na czele z dziurą budżetową wynoszącą 22 miliardy funtów. Ale tym, co najbardziej odbija się na ich notowaniach, są problemy, które sami sobie stworzyli.
Laburzyści w swoim manifeście wyborczym nie zapowiadali żadnej wielkiej rewolucji, Starmer obiecywał jednak nową jakość w polityce i to, że rząd będzie służył ludziom, a interes kraju zawsze będzie stał ponad interesem partii. Tymczasem sprawą, która w oczach opinii publicznej najbardziej kładzie się cieniem na pierwszych stu dniach Starmera, są przyjmowane przez niego prezenty.
It’s been revealed that Keir Starmer received over £100,000 of free gifts – more than any other party leader in recent times – so it’s all very well him telling others to tighten their belts when he doesn’t even have to pay for his pic.twitter.com/f2EsSPvUsM
— Have I Got News For You (@haveigotnews) September 18, 2024
W połowie września stacja Sky News, po przeanalizowaniu listy prezentów otrzymanych i zgłoszonych przez posłów, ujawniła, że Starmer przyjmuje ich zdecydowanie najwięcej z całej Izby Gmin, a w jego przypadku łączna wartość prezentów otrzymanych od początku poprzedniej kadencji, czyli od grudnia 2019 r., to ponad 107 tys. funtów, z czego ponad 20 tys. już w czasie, gdy był premierem.
Wśród tych prezentów znalazły się m.in. bilety na mecze piłkarskie na łączną sumę ponad 40 tys. funtów, bilety na koncert Taylor Swift, czy ubrania dla niego i jego żony. Wprawdzie samo przyjmowanie prezentów przez posłów – o ile są one zgłaszane – nie jest nielegalne, ale w świetle tych deklaracji, że jego rząd będzie służył ludziom, jest co najmniej niezręczne. Starmer poniekąd to przyznał, bo w zeszłym tygodniu zwrócił ponad 6 tys. funtów.
Niezręczność sytuacji potęguje fakt, że zbiegło się to w czasie z inną trudną politycznie sprawą dla laburzystów, czyli odejściem od uniwersalnych dopłat do ogrzewania w zimie dla emerytów. Dopłata ta, wprowadzona w 1997 r. przez laburzystowski rząd Tony’ego Blaira, przysługiwała wszystkim osobom powyżej 66. roku życia.
ð´WINTER FUEL ALLOWANCE: SCRAPPED
— Britain People (@Britain_People) October 1, 2024
71% of pensioners with a disability will lose winter fuel payments.
Let that sink in.@johnpringdns @Keir_Starmer @RachelReevesMP https://t.co/WsV2u3ErMb pic.twitter.com/v7CqBqupff
Teraz jednak minister finansów Rachel Reeves ze względu na trudną sytuację budżetową zdecydowała, że dostawać ją będą tylko najbiedniejsi emeryci, którzy pobierają określone zasiłki, co ograniczyło liczbę uprawnionych o ok. 10 mln, czyli o 90 proc. Szukanie oszczędności jest w obecnej sytuacji konieczne, ale fakt, że odbywa się to kosztem emerytów, został bardzo źle przyjęty. Nawet sami posłowie Partii Pracy w liczbie 50 osób nie poparli w tej sprawie w głosowaniu własnego rządu.
Ponieważ oszczędności będą konieczne, Starmer i Reeves niemal od samego początku przygotowują opinię publiczną do tego, że przedstawiony 30 października budżet będzie bolesny. Ale w związku z tym pojawiają się zarzuty, że przedstawiane przez nich prognozy gospodarcze, które mają uzasadnić cięcia wydatków, są zbyt pesymistyczne, co zniechęca inwestorów i osłabia zaufanie konsumentów, i w efekcie stają się one samospełniającą się przepowiednią.
Do listy problemów dochodzą jeszcze kontrowersje związane z zarobkami i wpływami byłej już szefowej sztabu Downing Street Sue Gray. Również we wrześniu wyszło na jaw, że po objęciu władzy przez Partię Pracy zażądała ona sporej podwyżki – i mimo oszczędności oraz obietnic służenia ludziom – dostała ją, wskutek czego jej zarobki były wyższe niż Starmera.
The former chief of staff to the PM is taking a "short break" after she resigned due to an internal power struggle in Downing Street https://t.co/EAIs9BFq9U
— ITV News Politics (@ITVNewsPolitics) October 11, 2024
Kontrowersje z tym związane oraz niezadowolenie posłów na niższych stanowiskach ministerialnych spowodowało, że w tym tygodniu Gray złożyła rezygnację.
Kolejną źle ocenianą sprawą jest decyzja, by w związku z niemal całkowitym zapełnieniem więzień część skazanych wypuszczać na wolność nie po odbyciu 50 proc. wyroku, ale po 40 proc. Wprawdzie przepełnienie więzień jest efektem lat zaniedbań, głównie ze strony poprzednich rządów Partii Konserwatywnej, ale to, że omyłkowo wypuszczono na wolność 37 skazanych, którzy nie powinni byli wychodzić, idzie już na konto gabinetu Starmera.
Wszystko to skutecznie przyćmiewa w oczach opinii publicznej pewne sukcesy rządu Partii Pracy, jak np. osiągnięcie porozumień płacowych kończących ciągnące się od wielu miesięcy strajki kolejarzy i lekarzy, czy dobra, zdecydowana reakcja na falę zamieszek antyimigranckich i antymuzułmańskich, która przetoczyła się przez kraj na przełomie lipca i sierpnia.
100 days of Labour: How Keir Starmer can start to turn things around after shaky start https://t.co/uDNmdSA9xB
— The Scotsman (@TheScotsman) October 12, 2024
Nawet w kwestii walki z nielegalną imigracją, która jest najbardziej palącym problemem, widać pewien postęp - choć zbyt wcześnie, by oceniać, czy to zasługa nowego podejścia. Jedną z pierwszych decyzji Starmera było ogłoszenie, że jego rząd nie będzie realizował umowy z Rwandą, na mocy której do tego kraju mieli być deportowani nielegalni imigranci (w zamyśle poprzedniego rządu miało to być czynnikiem zniechęcającym do przepraw), a zamiast tego skupi się na lepszej koordynacji walki z gangami przerzucającymi ludzi.
Od 5 lipca do 10 października włącznie przez kanał La Manche nielegalnie przedostało się 13 038 osób, podczas gdy analogicznym okresie ubiegłego roku było to 14 498.
Rzecznik Starmera udzielił wymijającej odpowiedzi na pytanie, czy pierwsze sto dni rządu można uznać za sukces. "To opinia publiczna powinna ocenić. Rząd koncentruje się na realizacji programu i działaniach, które podejmuje" – stweierdził jedynie.
Britain has most illegal migrants in Europe, study finds
— Legal Know How UK (@legal_knowhowuk) October 7, 2024
Figures showing one in 100 of the population is in the country illegally disclosed following biggest day for Channel crossings this yearhttps://t.co/kTYBOtRoyk pic.twitter.com/ABv0cZiS7O
Ale jak pokazują różne sondaże, opinia publiczna ocenia je źle. Według opublikowanego w piątek sondażu YouGov, tylko 18 proc. pozytywnie ocenia dotychczasowe działania rządu, a 59 proc. – negatywnie. Czterech na 10 ankietowanych uważa, że kraj jest w gorszym stanie niż w momencie, gdy laburzyści wygrywali wybory, a prawie połowa tych, którzy głosowali na nich przyznaje, że są zawiedzeni.
Starmer, który na początku lipca miał więcej ocen pozytywnych niż negatywnych, teraz według sondażu YouGov ma wskaźnik aprobaty netto -36, czyli gorszy nawet od lidera prawicowo-populistycznej partii Reform UK, Nigela Farage’a. Według przeprowadzonego w tym tygodniu sondażu ośrodka More in Common, 10-punktowa przewaga Partii Pracy z wyborów nad Partią Konserwatywną spadła do zaledwie jednego punktu procentowego.
Czytaj więcej:
Zawstydzający cios dla Starmera na koniec konferencji Partii Pracy
Po fali krytyki premier Starmer zwrócił 6 tysięcy funtów za otrzymane prezenty
Szefowa sztabu Downing Street i "prawa ręka" Starmera zrezygnowała
Taki miejscowy Tusk a te jego ,,ministry,,to takie Nowackie Hennig-Kłoski Zielinskie w wydaniu made in uk lewizna pod każda szerokością jest taka sama do kitu
Pontoniarze góra a emeryci poci pracowali i płacili podarki mogli siedzieć na zasiłkach i produkować następne pokolenia nieudolnych
nie rob juz wiecej z siebie wiekszego glaba niz nim jestes,prosze cie...
Tusk ma 300 dni I jeszcze gorzej...gdyby nie Polscy przedsiebiorcy chyba najbardziej aktywni w Europie tania sila robocza..dalej polski wykfalifikowany pracownik zarabia dwa,trzy razy mniej niz Niemiec Polska by lezala na lopatkach....
Ale za to mamy 100 mln zl dla Kulczyka na rwmont pieca ha ha I 48 osrodkow dla imigrantow kazdy ma przyjac 1000-5000 inzynierow... Ktorzy dostana wszystko za darmo.. Europa sie stacza czyste ulice pelne brudu noca
No pewnie ze ludzie są niezadowoleni, rdzennych angoli powsadzał do pierdla na rzecz zwolnień niby drobnych przestępców którzy w gruncie rzeczy są największymi mendami w ognisku domowym pod pretekstem antyimigrandzim i antymuzulmanskim, Pontoniarze przypływają jak przyplywali i mają sie w najlepsze i cieplutko w hotelikach na rzecz ludzi na emeryturze którym w zimę nie będzie starczalo na energie. Za prezeciki teraz trzeba będzie się odwdzięczyć... Normalnie sto konkretów na sto dni...
Popatrzcie na to:On a £28,000 salary, your take home pay will be £23,371 after tax and National Insurance. This equates to £1,947.58 per month and £449.44 per week. If you work 5 days per week, this is £89.89 per day, or £11.24 per hour at 40 hours per week.To są średnie dochody w UK na osobę average salary, czyli nie jesteś wstanie za to wyżyć ja mam więcej i nie jestem wstanie .Maskra.Daryl Solis Brytyjczyk YouTuber to wyjaśnia właśnie opuszcza UK na zawsze w filmie the UK is dystopia.
Okropny kraj gdzie nie ma wolności słowa pełen cenzury, niewolnictwa,na londynku nigdy nie było ani słowa o tym i to jest okropne ponieważ 80 procent Polaków w UK nie mówi po angielsku tacy ludzie są biedni nie mają pojęcia w jakim kraju mieszkają można zrobić z nimi cokolwiek.
Przezciez prawde napisal a jezeli tego nie widzisz to sam jestes glabem.
Uciekajmy do Polski ha ha... Za rok zamknieta ma byc Elektrownia Rybnik 4 tys ludzi na bruk
Likwiduja zwolnienie z podatku do 26 roku
Firmy Bociany,provident,Lombardy zyski obrot wzrosly o 30-80% ,Warszawa rekord swiata wzrostu cen mieszkan,49 osrodkow imigranckich juz idzie na to pol miliarda, imigrant ma dostawac mieszkanie,jedzenie szkolenia I 600-800euro I bezplatny dostep do sluzby zdrowia... Na terenach powodziowych wyceniane sa straty...zanizaja wartosc szkod o 60% ,na zadupiach jawnie wyplaca sie pracownikom najnizsza krajowa ale za 200-220 godzin w miesiacu...