Menu

UK: "Na codziennych produktach spożywczych powinny być umieszczane ostrzeżenia"

UK: "Na codziennych produktach spożywczych powinny być umieszczane ostrzeżenia"
Nie wszyscy konsumenci sprawdzają skład produktu i jego wartości odżywcze, dlatego działacze apalują, aby na niezdrowych produktach znajdowało się specjalne ostrzeżenie. (Fot. Getty Images)
Brytyjskie organizacje charytatywne zajmujące się zdrowiem wzywają do opodatkowania produktów słonych i zakazu sponsorowania sportu przez firmy produkujące śmieciowe jedzenie, aby w ten sposób ograniczyć liczbę zgonów z powodu chorób serca i udarów mózgu - informuje dziennik 'The Guardian'.
Reklama
Reklama

Brytyjska Fundacja Serca (British Heart Foundation) proponuje również inne działania mające na celu rozwiązanie problemu coraz gorszej diety w Wielkiej Brytanii - w tym zakaz reklamowania się firm produkujących śmieciowe jedzenie na billboardach lub w radiu.

Organizacja charytatywna wzywa rząd, aby zmusił przemysł spożywczy do rozpoczęcia zwiększania wartości odżywczych swoich produktów poprzez usunięcie często wysokich – ale ukrytych – poziomów soli i cukru, które są szkodliwe dla zdrowia.

Podjęcie tak radykalnych kroków mogłoby zmniejszyć liczbę zgonów z powodu chorób serca u osób w Anglii, zanim osiągną wiek 75 lat, i uratować nawet 11 000 istnień ludzkich rocznie do 2035 r. - szacuje British Heart Foundation (BHF).

Liczba zgonów z powodu chorób serca znacząco wzrosła od 2019 r. W 2022 roku 39 000 osób w Anglii zmarło przed ukończeniem 75. roku życia – to największa liczba od 2008 r.

Apel organizacji charytatywnej nastąpił bezpośrednio po oświadczeniu Keira Starmera z zeszłego tygodnia, że ​​jego administracja jest gotowa podjąć zdecydowane działania w celu rozwiązania głęboko zakorzenionych problemów zdrowia publicznego, które powodują choroby, niepełnosprawność i śmierć, na przykład poprzez potencjalny zakaz palenia w niektórych miejscach na zewnątrz.

BHF prosi ministrów o zmuszenie producentów żywności do umieszczania wyraźnych ostrzeżeń na puszkach, butelkach i puszkach swoich produktów, informujących o zagrożeniach dla zdrowia związanych ze spożyciem tych produktów.

"Te etykiety musiałyby być obowiązkowe, ponieważ samo poproszenie nastawionych na zysk firm spożywczych o dobrowolne przeformułowanie ich oferty, aby była zdrowsza nie działa" - uważają działacze.

Proponowany zakaz sponsorowania wydarzeń sportowych przez firmy, których produkty są uznawane za niezdrowe, uniemożliwiłby na przykład napojom energetycznym Carabao łączenie swojej nazwy z Pucharem Ligi Angielskiej, McDonald’s sponsorowanie programu rozwoju młodzieżowej piłki nożnej, a KP Snacks bycie oficjalnym partnerem drużyny w rozgrywkach krykieta.

"Rząd musi być ambitny w kwestii poprawy zdrowia wszystkich i wdrożyć środki, o których wiemy, że zadziałają. Nowy podatek od soli i cukru mógłby zapobiec prawie 2 milionom przypadków chorób przewlekłych, a także przynieść do 3 miliardów funtów rocznie" - stwierdziła BHF w 22-stronicowym planie działania.

Podatek cukrowy nałożony na napoje bezalkoholowe w Wielkiej Brytanii w 2018 r. sprawił, że wiele napojów (głównie gazowanych) stało się zdrowszych, co wpłynęło na poprawę zdrowia dzieci.

Organizacja charytatywna zaleca również, aby ministrowie rozszerzyli planowany zakaz reklam śmieciowego jedzenia emitowanych przed godziną 21:00 w telewizji oraz online, na billboardach i w radiu oraz aby oferty "kup jeden, a drugi dostaniesz za darmo" w supermarketach zostały zakazane.

Federacja Żywności i Napojów (The Food and Drink Federation) poinformowała, że ​​producenci zgodzili się co do potrzeby podjęcia odważnych działań w celu rozwiązania problemu złej diety i nadwagi, które powodują raka, cukrzycę i problemy ze stawami, a także problemy z sercem.

"Firmy zainwestowały ponad 160 mln funtów od 2023 r. w tworzenie zdrowszej żywności i napojów, poprzez zmniejszenie kalorii, cukru i soli oraz dodanie błonnika, owoców i warzyw, a także wprowadzanie nowych produktów i mniejszych porcji" — wyjaśnił rzecznik Federacji.

Brytyjczycy spożywają za dużo cukru i soli. (Fot. Getty Images)

Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej odmówiło bezpośredniego komentarza na temat propozycji BHF i dodało, że wszelkie zmiany w systemie podatkowym są sprawą Skarbu Państwa.

"Choroby układu krążenia są jedną z największych przyczyn zgonów w tym kraju, a ten rząd już podjął działania w celu ich rozwiązania, uznając, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego niedawno wprowadziliśmy już kontrole zdrowia w miejscach pracy, aby pomóc wykryć zły stan zdrowia wcześniej. W rezultacie spodziewamy się, że do marca 2025 r. zostanie przeprowadzonych do 130 000 dodatkowych badań lekarskich. Przedstawimy również projekt ustawy o tytoniu i waporyzatorach, który będzie zawierał działania mające na celu zwalczanie szkodliwości palenia" - podsumował rzecznik ministerstwa.

Czytaj więcej:

UK: Liczba osób biorących chorobowe najwyższa od 10 lat

"Wieczne chemikalia" wykryte w ponad połowie próbek żywności i napojów w UK

Supermarkety w UK oskarżone o stosowanie wprowadzających w błąd etykiet na produktach spożywczych

Czy z opakowań żywności znikną oznaczenia "najlepiej spożyć przed"?

Niezdrowa brytyjska dieta: Za dużo bekonu, sera i soli, coraz więcej zawałów serca

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.09.2024
    GBP 5.0728 złEUR 4.2693 złUSD 3.8249 złCHF 4.5209 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama