Zwycięski powrót Ronaldo. Szczęsny w rezerwie

Słynny Portugalczyk nie grał w lidze od 29 września. (Fot. Getty Images)
Cristiano Ronaldo, który w ostatnich tygodniach zmagał się z koronawirusem, wrócił do gry w Serie A i dwoma golami pomógł Juventusowi Turyn pokonać wczoraj na wyjeździe Spezię 4:1. Wojciecha Szczęsnego w bramce piłkarskiego mistrza Włoch zastąpił tym razem Gianluigi Buffon.

Słynny Portugalczyk nie grał w lidze od 29 września. Później jeszcze dwa razy wystąpił w drużynie narodowej i rozpoczął zmagania z COVID-19. Wyniki jego testów długo były pozytywne, co uniemożliwiało mu powrót do gry.

Opuścił m.in. dwa spotkania włoskiej ekstraklasy i dwa w Lidze Mistrzów. Bez niego w składzie "Juve" wygrało tylko jeden mecz (z Dynamem Kijów w LM), więc powrót Ronaldo był wyczekiwany. Zielone światło otrzymał w piątek, kiedy kolejny test dał wynik negatywny.

Wczoraj wszedł na boisko krótko po przerwie, gdy był remis 1:1. Już po trzech minutach cieszył się z gola, wykorzystując sytuację sam na sam z bramkarzem gospodarzy. Nieco ponad kwadrans później wykorzystał rzut karny podyktowany za faul na Federico Chiesie, czym ustalił wynik na 4:1.

Bilans Portugalczyka w Serie A, do której trafił latem 2018 z Realu Madryt, to 67 występów i 55 bramek.

Dwa pozostałe gole zdobyli dla "Starej Damy" Hiszpan Alvaro Morata i inny rezerwowy, Francuz Adrien Rabiot. Do bramki gości trafił z kolei Tommaso Pobega.

Turyńczycy, którzy walczą o 10. z rzędu tytuł, po sześciu kolejkach mają w dorobku 12 punktów. Cztery więcej ma kroczący od zwycięstwa do zwycięstwa Milan. Wczoraj lider pokonał na wyjeździe Udinese 2:1. Bohaterem spotkania był Zlatan Ibrahimovic, który asystował przy pierwszym golu gości i zdobył drugiego efektowną przewrotką.

W 18. minucie Szwed opanował piłkę w polu karnym i odegrał ją do Francka Kessiego, a piłkarz z Wybrzeża Kości Słoniowej dał "Rossonerim" prowadzenie. Na początku drugiej połowy do wyrównania z rzutu karnego doprowadził Argentyńczyk Rodrigo De Paul.

W 83. minucie w polu karnym gospodarzy zwrócony w stronę środka boiska Ibrahimovic, który miał za plecami bramkarza rywali, posłał piłkę do siatki przewrotką. Było to jego siódme ligowe trafienie w tym sezonie, co daje mu prowadzenie w klasyfikacji strzelców, oraz 139. w karierze w Serie A.

Cztery punkty do AC Milan, poza Juventusem, traci też Atalanta Bergamo, która w sobotę wygrała na wyjeździe z Crotone 2:1. Po 11 punktów mają Napoli i Sassuolo, które o godz. 18 spotkają się w Neapolu. Piotr Zieliński wraca do kadry po wyleczeniu się z koronawirusa, ale rozpocznie mecz w rezerwie, a Arkadiusz Milik pozostaje poza nią.

Bez wygranej pozostaje wciąż Torino. Zespół Karola Linettego przegrał z Lazio Rzym 3:4, choć do piątej minuty doliczonego przez arbitra czasu gry prowadził 3:2. Wtedy jednak wyrównał z rzutu karnego najlepszy snajper lig europejskich poprzedniego sezonu Ciro Immobile, a po trzech kolejnych minutach zwycięstwo przetrzebionym koronawirusem gościom zapewnił Ekwadorczyk Felipe Caicedo.

Linetty rozegrał cały mecz, a rezerwowym gości był Szymon Czyż, który w środę zadebiutował w pierwszej drużynie w Lidze Mistrzów.

Torino z punktem po pięciu meczach jest w tabeli przedostatnie. Zamyka ją Crotone Arkadiusza Recy, które również do tej pory tylko raz zremisowało (z Juventusem) i doznało pięciu porażek.