Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Zorza polarna w UK już tej nocy. Gdzie ją obserwować?

Zorza polarna w UK już tej nocy. Gdzie ją obserwować?
Z powodu zróżnicowanego składu atmosfery, zorza polarna przybiera kolory od zieleni do fioletu. (Fot. Getty Images)
Dzisiejszej nocy możemy być świadkami zorzy polarnej na brytyjskim niebie. Zjawisko ma być widoczne gołym okiem w Szkocji - informuje Met Office.
Reklama

Przewiduje się, że niebo w Glasgow i Edynburgu będzie w nocy pochmurne, ale mogą wystąpić przejaśnienia, aby dostrzec ten niesamowity i nietypowy spektakl światła.

Niebo prawdopodobnie będzie bardziej przejrzyste dalej na północ, czyli w szkockich Highlands lub na wschodzie, w Dundee i Aberdeen.

Zorze polarne powstają na skutek burz magnetycznych na Słońcu. W trakcie zachodzących wybuchów i rozbłysków cząstki elementarne są wyrzucane w przestrzeń kosmiczną. Zbliżając się do Ziemi, zderzają się z górną warstwą atmosfery. Uwalniająca się wtedy energia widziana jest w postaci zorzy.

Z powodu zróżnicowanego składu atmosfery, zorza polarna przybiera kolory od zieleni do fioletu. 

"Jednak to, czy ją jutro zobaczysz, będzie zależeć od miejsca i pogody" - zauważa Bonnie Diamond z Met Office. "Przy dobrej widoczności najbardziej prawdopodobne jest, że będziesz mógł ją podziwiać w Szkocji" - dodaje meteorolog.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 13.09.2019
  GBP 4.870 złEUR 4.340 złUSD 3.912 złCHF 3.961 zł

  Sport


  Reklama