Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Zmiany w służbie zdrowia na Wyspach. Karta EKUZ obowiązkowa dla wszystkich?

Zmiany w służbie zdrowia na Wyspach. Karta EKUZ obowiązkowa dla wszystkich?
European Health Insurance Card upoważnia do darmowego lub częściowo refundowanego korzystania z podstawowych usług medycznych podczas wizyty w krajach Europy. (Fot. nhs.uk)
Pacjenci w Wielkiej Brytanii, chcący się zarejestrować do lekarza GP, będą musieli udowodnić, że mają prawo do bezpłatnej opieki w ramach publicznej służby zdrowia - informuje dziennik 'The Telegraph'.
Reklama
Reklama

W ramach nowych regulacji prawnych, aby zarejestrować się u lekarza rodzinnego, obywatele państw należących do Unii Europejskiej, będą musieli pokazać swoją Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Nowy program zostanie pilotażowo wdrożony jeszcze w tym roku w dziesięciu częściach Zjednoczonego Królestwa, gdzie odnotowuje się najwyższy wskaźnik obcokrajowców. Na chwilę obecną ministerstwo zdrowia nie podało jednak, które z miast mogą się spodziewać tych regulacji. Celem projektu ma być usprawnienie odzyskiwania pieniędzy od innych państw członkowskich, których obywatele leczyli się na Wyspach.

Do tej pory brytyjska służba zdrowia znacznie mniej efektywnie niż inne kraje Wspólnoty ubiegała się o zwrot pieniędzy za opiekę medyczną cudzoziemców. W ubiegłym roku NHS odzyskał jedynie 50 mln funtów, przeznaczając równocześnie aż 750 mln funtów na leczenie Brytyjczyków przebywających w innych krajach UE.

W związku z tym, wszyscy pacjenci będą proszeni o pokazanie EKUZ (w przypadku Brytyjczyków wymagane będzie pokazanie dokumentu potwierdzającego ich obywatelstwo. Wielu z Brytyjczyków posiada ponadto karty EKUZ). Ma to zweryfikować, którym osobom przysługuje bezpłatna opieka w Wielkiej Brytanii. W przypadku imigrantów, darmowe leczenie przysługuje tylko osobom ze statusem rezydenta Zjednoczonego Królestwa.

Na mocy porozumienia państw Unii Europejskiej, obywatele krajów członkowskich mogą być leczeni za darmo za granicą, jeśli są ubezpieczeni także w swoim ojczystym miejscu zamieszkania.

Projekt ten, który ma zostać wprowadzony jeszcze w tym roku, jest pierwszą częścią programu odzyskiwania kosztów leczenia pacjentów z zagranicy. 

Niektórzy specjaliści krytykują ten pomysł twierdząc, że przyczyni się to jedynie do niepotrzebnej biurokratyzacji i dokładania zajętym już pracownikom dodatkowej pracy.

“Jeśli ten plan wejdzie w życie, to lekarze zostaną sprowadzeni do roli komorników” - stwierdził doktor Kailash Chand, wiceprzewodniczący brytyjskiego Medical Association.

Innego zdania jest dr Dean Marshall, pracujący w ministerstwie zdrowia. “Ten program będzie wdrożony pilotażowo i zobaczymy, jak się będzie sprawdzać. Oczywiście, będzie to nieco więcej pracy administracyjnej, jednakże te kontrole pozwolą sprawdzić, kto jest uprawniony do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej, a kto nie” - oświadczył Marshall.

W Wielkiej Brytanii zasady wydawania EHIC (European Health Insurance Card) są nieco inne niż w Polsce. Dokument ten jest wydawany na okres 5 lat i żeby go otrzymać, nie jest wymagane planowanie podróży zagranicznej. 

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama