Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Zmarł dyrektor wyścigowy Formuły 1. Brytyjczyk miał 66 lat

Zmarł dyrektor wyścigowy Formuły 1. Brytyjczyk miał 66 lat
Zmarł dyrektor wyścigowy Formuły 1 Charlie Whiting. (Fot. Getty Images)
Trzy dni przed rozpoczęciem w Melbourne sezonu mistrzostw świata Formuły 1 zmarł dyrektor wyścigowy Charlie Whiting. Brytyjczyk miał 66 lat. Jak podała Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA), powodem śmierci był zator płucny.
Reklama

"Z głębokim smutkiem przyjąłem informację o odejściu Charliego. Był wielkim dyrektorem wyścigowym, centralną i niezastąpioną postacią w świecie Formuły 1, która stanowiła uosobienie etyki i ducha tego fantastycznego sportu. Formuła 1 straciła wiernego przyjaciela i charyzmatycznego ambasadora" - stwierdził prezydent FIA Jean Todt.

Do głównych zadań Whitinga należało dbanie o bezpieczeństwo kierowców. To on był jednym z kluczowych inicjatorów "halo", czyli charakterystycznej ramy oplatającej kokpit, która ma chronić głowę i tułów zawodników.

Brytyjczyk był w ciągłym kontakcie z zespołami kierowcami. Z zawodnikami odbywał zebrania przy okazji każdego wyścigu, w trakcie których mogli oni dzielić się uwagami i obawami, czy poprosić o wyjaśnienie przepisów w konkretnych sytuacjach.

Whiting sprawował tę funkcję od 1997 roku, a w strukturach FIA znalazł się w 1988. Wcześniej pracował z brytyjskimi teamami F1 - Hesketh i Brabham.

"Charlie zostanie zapamiętany jako jeden z wielkich tego sportu, ale też jako wspaniały kolega" - napisano na koncie teamu McLaren na Twitterze. Podobne wpisy znalazły się na profilach innych teamów i kierowców.

W niedzielę odbędzie się pierwszy w tym sezonie wyścig - o Grand Prix Australii. Weźmie w nim udział Robert Kubica (Williams). Na razie nie zdecydowano, kto zastąpi Whitinga w roli dyrektora wyścigowego.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.05.2019
  GBP 4.927 złEUR 4.307 złUSD 3.854 złCHF 3.820 zł

  Sport


  Reklama