Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ze sklepów znikają ostatnie tradycyjne żarówki

Ze sklepów znikają ostatnie tradycyjne żarówki
Od dzisiaj we wszystkich krajach Unii Europejskiej zaczyna się ostatni etap wycofywania z rynku tradycyjnych żarówek. Zaczyna obowiązywać zakaz wprowadzania do obrotu nowych żarówek o mocy do 40 W. Żarówki o większej mocy zostały już wycofane z unijnego rynku.
Reklama
Reklama
Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej, stopniowe wycofywanie z rynku nieefektywnych źródeł światła rozpoczęło się 1 września 2009 r. Zaczął wówczas obowiązywać zakaz wprowadzania do obrotu tradycyjnych, przezroczystych żarówek o mocy powyżej 100 W oraz wszystkich żarówek matowych. Następnie zakaz objął żarówki o mocy powyżej 75 watów, a przed rokiem mocniejsze niż 60 W. Obecnie z rynku zaczną znikać najmniejsze standardowe żarówki - 40 i 25 W.

Tradycyjne żarówki, które przekształcają w światło tylko ok. 5 proc. zużywanej energii, mają zostać zastąpione przez bardziej nowoczesne i wydajne źródła, zużywające nawet o 80 proc. energii mniej, jak żarówki halogenowe, lampy fluorescencyjne (świetlówki) czy diody elektroluminescencyjne (LED).

Nowe przepisy mają zastosowanie tylko do nowych żarówek wprowadzanych do obrotu w UE. Żarówki, które znajdują się już w magazynach i sklepach, będzie można sprzedawać do wyczerpania zapasów. Producenci źródeł światła od dawna nie mają już w swoich ofertach tradycyjnych żarówek. Zakaz nie obejmuje żarówek o specjalnym przeznaczeniu, których nie można zastąpić źródłem innego typu. Wśród nich są np. lampki choinkowe.

Decydując się na uruchomienie takiego procesu, Komisja Europejska argumentowała ten krok dużą oszczędnością energii, która przekłada się na ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Zgodnie z unijnymi wytycznymi, emisja do 2020 r. ma spaść o 20 proc. w stosunku do roku 1990. Komisja podkreśla, że oświetlenie - to nawet jedna piąta energii elektrycznej, zużywanej w gospodarstwach domowych. Oznacza to, że unowocześnienie lamp może doprowadzić do ograniczenia zużycia energii elektrycznej przez gospodarstwa o 10-15 proc.

Całkowite oszczędności zużycia energii w UE do 2020 r. Komisja oszacowała na 40 mld kWh, co w przybliżeniu stanowi wielkość zużycia energii elektrycznej Rumunii albo 11 milionów europejskich
gospodarstw domowych. Ponadto gdyby wszystkie gospodarstwa domowe przeszłyby na stosowanie wyłącznie kompaktowych świetlówek i diod LED, to na poziomie UE oszczędności do 2020 r. wyniosłyby ponad dwa razy więcej - 86 mld kWh.
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 08.05.2024
    GBP 5.0157 złEUR 4.3195 złUSD 4.0202 złCHF 4.4253 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama