Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Awaria elektronicznych bramek na brytyjskich lotniskach. Problem już usunięto

Awaria elektronicznych bramek na brytyjskich lotniskach. Problem już usunięto
Przy bramkach elektronicznych na lotniskach w UK było wczoraj wieczorem pusto... (Fot. getty Images)
Na szeregu brytyjskich lotnisk powstały wczoraj wieczorem długie kolejki w związku z awarią elektronicznych bramek do kontroli paszportowej. Jak poinformowało dzisiaj rano Home Office, usterkę naprawiono krótko po północy.
Reklama
Reklama

Problemy z systemem elektronicznych bramek potwierdziły wczoraj władze głównego londyńskiego lotniska - Heathrow, podlondyńskich Gatwich i Stanstead, a także lotnisk w Manchesterze i Edynburgu.

Jak informują media, efektem awarii były długie kolejki pasażerów do kontroli paszportowej, która musiała odbywać się ręcznie, z udziałem pracowników służb granicznych.

Rzecznik Ministertswa Spraw wewnętrznych (Home Office) wyjaśnił, że awaria była spowodowana "problemem z siecią systemową" i po raz pierwszy zgłoszono ją około godziny 19:50, co oznacza, że ​​zakłócenia utrzymywały się przez ponad cztery godziny.

"System elektronicznych bramek do kontroli paszportowej na brytyjskich lotniskach jest już znowu sprawny i nic nie wskazuje, by powodem awarii były wrogie działania hakerskie" - poinformowało dzisiaj rano ministerstwo.

Kolejki do ręcznej kontroli bezpieczeństwa trwały czasem dłużej niż sam lot do Londynu - zaznaczali pasażerowie... (Fot. Getty Images)

Przedstawiciele resortu dodali, że "w żadnym momencie nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa granic i nic nie wskazuje na złośliwą aktywność cybernetyczną".

Według rządowej strony internetowej, w 15 brytyjskich portach lotniczych i morskich jest ponad 270 elektronicznych bramek do kontroli paszportowej, które umożliwiają pasażerom samodzielne skanowanie paszportów.

Mogą z nich korzystać obywatele Wielkiej Brytanii w wieku powyżej 12 lat, obywatele państw Unii Europejskiej oraz kilku innych krajów, m.in. Australii, Kanady, USA, Japonii i Nowej Zelandii. Szacuje się, że w normalnej sytuacji z elektronicznych bramek korzysta, w zależności od lotniska, 60-80 proc. pasażerów.

Podobna awaria miała miejsce na brytyjskich lotniskach pod koniec maja zeszłego roku, a jej usunięcie trwało wówczas kilkanaście godzin.

Czytaj więcej:

Kryzysowa sytuacja na wszystkich lotniskach UK. Bramki elektroniczne przestały działać

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.07.2024
  GBP 5.0939 złEUR 4.2796 złUSD 3.9498 złCHF 4.4410 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama