Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Zagraniczni goście przybywają do Londynu na pogrzeb królowej Elżbiety II

Zagraniczni goście przybywają do Londynu na pogrzeb królowej Elżbiety II
Pogrzeb Elżbiety II będzie jednym z największych zebrań przywódców państw w jednym miejscu w historii Wielkiej Brytanii. (Fot. Yui Mok - WPA Pool/Getty Images)
Do Londynu przyjeżdżają zagraniczni goście, zaproszeni do uczestnictwa w uroczystościach pogrzebowych zmarłej królowej Elżbiety II. Pierwsze delegacje pojawiły się już wczoraj wieczorem.
Reklama
Reklama

Prócz brytyjskiej rodziny królewskiej, przyjaciół i najbliższych współpracowników Elżbiety II, a także dworzan, na pogrzeb królowej zostało zaproszonych około 500 zagranicznych dygnitarzy. Lista osób, które wezmą udział uroczystościach, ulegała zmianom w ostatnich dniach – niektóre decyzje co do składu zagranicznych delegacji zostały podjęte dopiero wczoraj.

Monarchowie:

Swój udział w pogrzebie potwierdzili monarchowie z Belgii (król Filip i królowa Matylda), Holandii (król Willem-Alexander, królowa Maksyma oraz była królowa Beatrix), Hiszpanii (król Filip i królowa Letycja), a także Norwegii, Szwecji, Danii i Monako.

Wczoraj do Londynu wyruszył również cesarz Japonii Naruhito z cesarzową Masako. Jest to pierwsza zagraniczna wizyta cesarza od wstąpienia na japoński tron w 2019 roku. Tradycyjnie japońscy monarchowie nie biorą udziału w pogrzebach, zarówno w kraju, jak i za granicą. Wyjątek, który uczynią Naruhito i jego małżonka w przypadku pogrzebu królowej Elżbiety II, jest wyrazem bliskich więzi łączących obie rodziny, królewską i cesarską.

Cesarz Japonii Naruhito z cesarzową Masako przed wylotem do Londynu na pogrzeb królowej Elżbiety II. (Fot. KAZUHIRO NOGI/AFP via Getty Images)

Prezydenci i premierzy:

W pogrzebie wezmą również udział szefowie rządów krajów brytyjskiej Wspólnoty Narodów; w niektórych z nich monarcha brytyjski wciąż jest głową państwa.

Na uroczystościach pojawią się premierzy Australii (Anthony Albanese), Kanady (Justin Trudeau) i Nowej Zelandii (Jacinda Ardern). Udział ma w nich wziąć też premier Bangladeszu Sheikh Hasina oraz prezydent Sri Lanki Ranil Wickremesinghe. Z kolei Indie będzie reprezentowała prezydent Draupadi Murmu.

Na pogrzebie królowej pojawią się też m.in. głowy państw z Niemiec, Włoch i Francji. Polskę będzie reprezentował prezydent Andrzej Duda, który wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą przybył już do Londynu i zdążył oddać hołd królowej Elżbiecie II przy trumnie wystawionej w Westminster Hall.

Po południu prezydent  spotka się na Downing Street z nową brytyjską premier Liz Truss. Będzie on jednym z pięciu zagranicznych przywódców, którzy przy okazji pogrzebu odbędą krótkie spotkania z szefową brytyjskiego rządu

Jak doniosły przed kilkoma dniami brytyjskie media, Ukrainę będzie reprezentować pierwsza dama Olena Zełenska, która od razu po uroczystościach uda się w drogę powrotną na Ukrainę. Z kolei w imieniu Unii Europejskiej do Londynu przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Ambasada Arabii Saudyjskie potwierdziła obecność następcy tronu Mohammeda bin Salmana, co zostało skrytykowane w brytyjskiej prasie w związku z jego rolą w zabójstwie dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego w 2018 roku.

Stany Zjednoczone i Chiny:

Największe światowe mocarstwa, tj. Stany Zjednoczone i Chiny, będą reprezentowane na różnych poziomach. Przywódca Chin Xi Jinping otrzymał zaproszenie na pogrzeb, jednak wywołało to falę krytyki w Wielkiej Brytanii, m.in. w związku z traktowaniem mniejszości ujgurskiej w Chinach. Pekin poinformował jednak wczoraj, że kraj będzie reprezentował wiceprezydent Wang Qishan.

Z kolei ze Stanów Zjednoczonych już wczoraj przybył prezydent Joe Biden ze swoją małżonką Jill; późnym wieczorem samolot Air Force One wylądował na lotnisku Stansted pod Londynem. Dzisiaj para prezydencka będzie modlić się przy trumnie królowej w Westminster Hall i zostanie przyjęta przez Karola III w pałacu Buckingham.

Samolot Air Force One z prezydentem Joe Bidenem i jego małżonką Jill wylądował wczoraj wieczorem na lotnisku Stansted pod Londynem. (Fot. BRENDAN SMIALOWSKI/AFP via Getty Images)

Choć większość zagranicznych gości – w tym monarchowie - mają przybyć do opactwa Westminsterskiego eksportowanymi autobusami, to dla Bidena zrobiono wyjątek i pozwolono mu przybyć jego opancerzoną limuzyną.

Brak zaproszeń:

Wśród państw, które nie otrzymały zaproszenia na pogrzeb królowej, są Syria, Wenezuela, Afganistan i Birma. Z powodu ataku na Ukrainę zaproszenia nie otrzymali również prezydenci Rosji i Białorusi.

Jak podaje BBC, nie zaproszono również głów państw Korei Północnej i Nikaragui; kraje te mogą za to być reprezentowane podczas uroczystości przez ich ambasadorów. Również na poziomie ambasadora ma być reprezentowany Iran.

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września na zamku Balmoral w Szkocji w wieku 96 lat. Na brytyjskim tronie zasiadała przez 70 lat. Jej pogrzeb będzie jednym z największych zebrań przywódców państw w jednym miejscu w historii Wielkiej Brytanii. Na całym świecie uroczystości ma śledzić nawet 4 miliardy osób, tj. połowa globalnej populacji.

Czytaj więcej:

Na pogrzeb królowej przywódcy powinni przybyć samolotami rejsowymi i będą wożeni autobusami

Pogrzeb królowej 19 września. Które miejsca pozostaną otwarte?

Przedstawiono szczegóły harmonogramu pogrzebu królowej Elżbiety II

Trzy stacje londyńskiego metra zostaną zamknięte rano przed pogrzebem królowej

Lotnisko Heathrow odwołuje 100 lotów, by podczas pogrzebu królowej była cisza

Londyn: Pogrzeb królowej największą operacją w historii policji

Londyńskie dworce kolejowe będą otwarte również w nocy w oczekiwaniu na tłumy ludzi

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama