Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Z powodu skażenia jaj ponad milion sztuk kur do likwidacji

Z powodu skażenia jaj ponad milion sztuk kur do likwidacji
Władze Holandii podjęły decyzję o zutylizowaniu miliona kur. (Fot. Thinkstock)
W związku z wykryciem skażenia jajek w Holandii, Belgii i Francji owadobójczym środkiem przeciwko wszom i pchłom, zawierającym trujący fipronil, w Holandii wybija się ponad milion sztuk kur - doniósł belgijski nadawca RTBF.
Reklama

Fipronil znaleziono w jajkach z jednej belgijskiej fermy już na początku czerwca i władze rozpoczęły badanie ewentualnego skażenia jajek, jeszcze zanim miliony jaj z Holandii i Belgii wycofano ze sklepów - podała Kathy Brison z belgijskiej agencji ds. bezpieczeństwa żywności. Według niej w czerwcu rozpoczęto badania i zaalarmowano belgijską prokuraturę.

W Holandii wybito drób w ponad 10 hodowlach. W Belgii również zastosowano prewencyjny ubój - podał belgijski nadawca VRT.

Według holenderskiej firmy specjalizującej się w dezynfekcji i kontroli gryzoni, wybito 300-350 tys. sztuk drobiu, a w kolejce czeka jeszcze 30 ferm - łącznie ubój obejmie milion sztuk. Jak podaje holenderski urząd statystyczny, w kraju w 2016 roku było 46 milionów kur niosek.

Zdaniem Danny'iego Couliera, stojącego na czele flamandzkiego stowarzyszenia hodowców drobiu i królików, takiej decyzji nie można podjąć bez aprobaty ze strony agencji ds. bezpieczeństwa żywności AFSCA.

W Niemczech i Holandii wycofano ze sklepów miliony sztuk jajek. W piątek sieć dyskontów Aldi poinformowała o wycofaniu jajek z ponad 4 tys. sklepów w Niemczech.

Światowa Organizacja Zdrowia uważa fipronil za umiarkowanie toksyczny i podaje, że jego bardzo duże ilości mogą powodować uszkodzenie nerek, wątroby i gruczołów limfatycznych.

W Belgii nie wycofuje się jajek z supermarketów, ponieważ ilości wykrytego fipronilu są poniżej ustawowej normy. Zablokowano natomiast szereg ferm, które będą mogły ponownie dostarczać jajka, kiedy wykażą, że nie ma w nich fipronilu.

Rzeczniczka Komisji Europejskiej podała, że sprawę skażenia badają prokuratury Belgii i Holandii. Według niej prokurator belgijski rozpoczął dochodzenie przeciwko belgijskiemu dostawcy usług dla firm drobiarskich podejrzanemu o dodawanie fipronilu do swoich produktów.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.07.2018
  GBP 4.881 złEUR 4.308 złUSD 3.683 złCHF 3.682 zł

  Sport


  Reklama