Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Z inicjatywy Polski UNESCO będzie promować rower jako uniwersalny środek transportu

Z inicjatywy Polski UNESCO będzie promować rower jako uniwersalny środek transportu
Żaden inny środek transportu nie jest tak uniwersalny jak rower. (Fot. Getty Images)
Z inicjatywy Polski Rada Wykonawcza UNESCO przyjęła wczoraj decyzję w sprawie promowania roweru jako uniwersalnego środka transportu - 'Bicycle for all – Bicycle for sustainable and healthy lifestyles' ('Rower dla Wszystkich – Rower dla zrównoważonego i zdrowego stylu życia').
Reklama
Reklama

"Polska zbudowała międzyregionalną koalicję złożoną z Austrii, Azerbejdżanu, Wietnamu, Meksyku, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kenii, aby przeforsować tę inicjatywę. Przyjęta decyzja ma charakter historyczny i jest ważna dla Polski, bo nawiązuje do ważnych tradycji rowerowych: Curie-Skłodowska, Żeromski, Prus, Sienkiewicz jeździli na rowerach, a 100 lat temu w Paryżu polscy kolarze zdobywali medal olimpijski dla naszego kraju. Nasza inicjatywa to element polskiej dyplomacji rowerowej" – oznajmił stały przedstawiciel Polski przy UNESCO Mariusz Lewicki.

"Promujemy Polskę jako kraj do jeżdżenia na rowerze. Jesteśmy też jednym z największych producentów rowerów w Europie i znajdujemy się w pierwszej dziesiątce na świecie" – dodał Lewicki.

"Inicjatywa, która została przyjęta w drodze aklamacji, podkreśla znaczenie roweru jako środka przyjaznego klimatowi, łatwego w użyciu, będącego motorem integracji międzypokoleniowej. Wzywa także państwa członkowskie do rozbudowy infrastruktury rowerowej i zapewnienia bezpieczeństwa zarówno rowerzystom, jak i pieszym. W praktyce UNESCO zobowiązuje się do promowania roweru jako zrównoważonego środka transportu w swoich działaniach" – podkreśla Lewicki.

"Bicycle For All wpisuje się w szerszy kontekst promowania roweru jako elementu zrównoważonego rozwoju przez Polskę na forum ONZ. Dokument opisujący tę inicjatywę ma także wymiar symboliczny ze względu na obchodzoną w tym roku 5. rocznicę ustanowienia rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ 72/272 Światowego Dnia Roweru (World Bicycle Day)" – wskazuje polskie przedstawicielstwo przy UNESCO.

UNESCO jako wyspecjalizowana instytucja ONZ ds. edukacji, nauki i kultury jest dobrą platformą do promocji roweru jako elementu polityki edukacyjnej, zrównoważonego rozwoju czy środka transportu ułatwiającego odkrywanie kultury – wskazano w komunikacie prasowym.

Następstwem przyjętej przez UNESCO decyzji będzie raport Unesco dotyczący wdrożenia zaleceń zawartych w dokumencie wiosną przyszłego roku.

Czytaj więcej:

Joan Collins żąda od burmistrza Londynu, by zmusił rowerzystów do przestrzegania prawa

Władze Amsterdamu domagają się ograniczenia prędkości rowerów elektrycznych do 20 km/h

W Norwegii otwarto najdłuższy na świecie tunel pieszo-rowerowy

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama