Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Wskaźnik PKB Polski na politykę prorodzinną jednym z najwyższych w Europie

Wskaźnik PKB Polski na politykę prorodzinną jednym z najwyższych w Europie
Wskaźnik PKB na politykę rodzinną jest dzisiaj ponad 3-procentowy. (Fot. Getty Images)
Polska ma jeden z najwyższych wskaźników PKB na politykę rodzinną w państwach europejskich; to sukces programu Rodzina 500 plus - podkreślił wiceminister rodziny Stanisław Szwed, odpowiadając na pytania posłów do sprawozdania z realizacji ustawy dot. programu 500 plus.
Reklama

Wiceminister podkreślał, że program ten był bardzo potrzebny i jest tylko jednym z elementów polityki prorodzinnej obecnego rządu. "Wskaźnik PKB na politykę rodzinną jest dzisiaj ponad 3-procentowy. Mamy jeden z najwyższych wskaźników na politykę rodzinną w państwach europejskich, jesteśmy w pierwszej trójce państw. I to jest ten ewidentny sukces programu 500 plus" - zaznaczył.

Ocenił, że program 500 plus był "bardzo dobrze wdrożony", a większość samorządów dobrze wydatkuje pieniądze na jego obsługę. Dodał, że poprzez ten program rząd wspiera także rodziców samotnie wychowujących dzieci. "W ciągu trzech lat na rodziny samotne - matki samotne czy ojców - zwiększyliśmy nakłady trzykrotnie z ponad 2 mld zł na 7 mld zł" - zauważył Szwed. Dodał, że wśród tej grupy rodzin najbardziej spadł wskaźnik ubóstwa.

Marzena Okła-Drewnowicz z PO przyznała, że program 500 plus jest ważny, jeśli chodzi o kwestie likwidacji ubóstwa i podjęcia decyzji o posiadaniu kolejnego dziecka. Jej zdaniem, obok plusów program ma jednak minusy. "Próg dochodowy ustalony na pierwsze dziecko w kwocie 800 zł niestety powoduje, że rodzic, który ma dochód 1 601 zł, do tego programu się nie kwalifikuje, a prezes spółki skarbu państwa, który zarabia po prostu krocie, ma te 500 plus na drugie czy kolejne dziecko i to co miesiąc" - zaznaczyła Okła-Drewnowicz. Innym mankamentem programu, zdaniem PO, jest to, że kobiety w rodzinach otrzymujących tę formę wsparcia "wypadają z rynku pracy".

W ramach programu "Rodzina 500 plus" przysługuje świadczenie wychowawcze 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, bez dodatkowych warunków. Rodziny o niskich dochodach otrzymują wsparcie także dla pierwszego dziecka, jeśli spełniają kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu 800 zł netto lub 1 200 zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.10.2019
  GBP 4.900 złEUR 4.297 złUSD 3.896 złCHF 3.910 zł

  Sport


  Reklama