Menu

Woda pitna zanieczyszczona plastikiem? Zagrożenie jeszcze niezbadane

Woda pitna zanieczyszczona plastikiem? Zagrożenie jeszcze niezbadane
Naukowcy z całego świata alarmują o nowym zagrożeniu. (Fot. Thinkstock)
Ludzie na całym świecie regularnie spożywają drobinki plastiku znajdujące się w wodzie pitnej - wynika z globalnego badania. Analitycy odkryli zanieczyszczenie w próbkach pobranych na 5 kontynentach, w tym w amerykańskim Kongresie i nowojorskiej restauracji Trump Grill.
Reklama

Naukowcy z Orb Media wykryli mikroskopijne cząsteczki plastiku i włókien z odzieży w 83% próbek pobranych w kilkunastu krajach.

Badanie jest pierwszym skupiającym się na zanieczyszczeniu wody w kranach plastikiem. Wyniki wzbudziły zaniepokojenie zagrożeniami, jakie może ono nieść dla ludzkiego zdrowia.

"Mamy niepokojące dane na temat wpływu plastiku na zwierzęta. Jeśli to szkodzi im, to na pewno także i ludziom" - stwierdziła profesor Sherri Mason ze State University of New York, która kierowała badaniami Orb Media.

Najwięcej mikrowłówkien, składających się z poliestru i poliamidu, wykryto w wodzie płynącej z kranów w USA. Zawierało go 93% próbek. Na kolejnych miejscach znalazły się Liban i Indie (80%). Najczystsza okazała się natomiast woda pitna w Europie – głównie we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Plastik zawierało "jedynie" 72% przebadanych próbek.

Plastik jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Jego cząsteczki mogą przyciągać bakterie żyjące w rurach oraz toksyny. Drobiny z tworzywa sztucznego penetrują organy wewnętrzne, a nawet wnikają w komórki, zwiększając ryzyko zachorowania na raka.

Obecnie obowiązująca unijna dyrektywa dotycząca standardów czystości wody, z 1999 roku, nie obejmuje kwestii plastiku. Jak poinformował Darragh Page z irlandzkiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA), prowadzone są dyskusje nad zmianą dyrektywy, jednak nikt nie porusza sprawy mikrowłókien.
"Zagrożenia te nie zostały jeszcze sprawdzone i określone. Dlatego trudno jest określić standardy. Co nie znaczy, że nie stanie się to w przyszłości" - skwitował.

Badania nad plastikiem w ekosystemie dopiero się rozpoczynają. Już dziś wiadomo jednak, że mikroplastik nie znajduje się tylko w wodzie. Niemieckie badania wykazały, że włókna znajdowały się w 24 markach przebadanego piwa, a także w miodzie i cukrze. Co więcej, dwa lata temu, naukowcy z Francji stwierdzili, że mikroplastik znajduje się w powietrzu i osiada na wszystkim wokół, a także jest przez nas wdychany.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 10.12.2019
  GBP 5.095 złEUR 4.288 złUSD 3.871 złCHF 3.925 zł

  Sport


  Reklama