Menu

Włochy: Więcej migrantów odsyłanych z innych krajów niż przybyłych morzem

Włochy: Więcej migrantów odsyłanych z innych krajów niż przybyłych morzem
Włochy są atrakcyjnym kierunkiem podróży dla nielegalnych imigrantów. (Fot. Getty Images)
Więcej migrantów przybywa obecnie do Włoch z innych krajów Europy, z których są odsyłani, niż drogą morską - pisze we wtorek dziennik 'La Repubblica', przytaczając dane MSW. Wynika z nich, że co miesiąc Włochy przyjmują ok. 1 000 migrantów z dziewięciu państw.
Reklama

W pierwszym kwartale tego roku do Włoch odesłano 3,5 tys. migrantów, którzy przypłynęli najpierw na wybrzeża tego kraju, a potem nielegalnie przedostali się do innych państw europejskich, by tam się osiedlić.

Odsyłani są na mocy konwencji dublińskiej, zgodnie z którą migranci mają wrócić do pierwszego kraju, do którego przybyli. Migranci ci zostali przekazani stronie włoskiej przez Niemcy, Francję, Austrię, Holandię, Szwajcarię, Belgię, Szwecję, Wielką Brytanię i Luksemburg.

Wielu imigrantów decyduje się niebezpieczną podróż przez morze. (Fot. Getty Images)

W tym samym czasie, od stycznia do marca obecnego roku, drogą morską przybyło z Afryki około 2 tys. migrantów. Takie dane zawarte są w raporcie departamentu ds. wolności obywatelskich i imigracji we włoskim MSW.

W tym roku tylko z Francji i Niemiec skierowano do Włoch wnioski o przyjęcie 40 tysięcy tzw. dublińczyków, czyli migrantów, którzy przypłynęli na włoskie wybrzeża, a następnie ruszyli w dalszą drogę na północ. Te dwa kraje odsyłają najwięcej ludzi, przebywających u nich nielegalnie. Tempo ich przekazywania do Włoch jest wyższe niż rytm odsyłania przez władze włoskie nielegalnych imigrantów do kraju ich pochodzenia - zauważono.

Włoski wicepremier, szef MSW Matteo Salvini zacytował niedawno słowa św. Jana Pawła II na temat migracji, czym wowołał w swoim kraju sporo kontrowersji. Polityk próbował słowami Polaka uzasadnić decyzję o zakazie przyjmowania kolejnych migrantów.

  Komentarze
  • Kolo
   18 czerwca, 19:35

   A to xenofoby homofobiczne! Odsyłają imigrantów! TO NIELUDZKIE!!!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 06.12.2019
  GBP 5.053 złEUR 4.272 złUSD 3.850 złCHF 3.896 zł

  Sport


  Reklama