Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Wizyta brytyjskiego okrętu wojennego w Gdyni

Wizyta brytyjskiego okrętu wojennego w Gdyni
Fregata rakietowa HMS Westminster w brytyjskiej Marynarce Wojennej służy od 13 maja 1994 roku. Okręt został wybudowany w stoczni Swan Duke. Jego załoga liczy 185 osób. (Fot. Getty Images)
Z wizytą roboczą przebywa w Gdyni fregata Brytyjskiej Królewskiej Marynarki Wojennej HMS Westminster. Jednostka jest wyposażona w nowoczesny system rakietowy. Okręt opuści gdyński port jutro.
Reklama

Brytyjski okręt był wczoraj przez trzy godziny udostępniony do zwiedzania mieszkańcom.

Na HMS Westminster służy 200 marynarzy. "10 procent załogi stanowią kobiety" - podkreślił podczas spaceru po okręcie z udziałem przedstawicieli mediów komandor podporucznik, Dave Howe.

"Pobyt brytyjskiego okrętu ma charakter roboczy. Podobnych wizyt okrętów NATO mamy kilkanaście razy w roku" – wyjaśnił rzecznik prasowy Dowódcy 3 Flotylli Okrętów, kmdr ppor. Radosław Pioch.

HMS Westminster zacumował przy Nabrzeżu Francuskim w piątek przed południem. Podczas pobytu w Gdyni dowódca okrętu komandor porucznik Will Paston wraz z delegacją złożył wizytę dowódcy 3. Flotylli Okrętów komandorem Mirosławowi Jurkowlaniec. Po oficjalnych rozmowach goście zwiedzili Salę Tradycji. Spotkanie w gdyńskiej Flotylli zakończył wpis do księgi pamiątkowej i wymiana upominków. Po wizycie w Porcie Wojennym przedstawiciele HMS Westminster spotkali się także z władzami Gdyni.

Pioch dodał, że dzisiaj na Narodowym Stadionie Rugby w Gdyni odbędzie się mecz piłki nożnej między marynarzami z HMS Westminister a reprezentacją Marynarki Wojennej.

Cytowany w komunikacie prasowym dyrektor ds. sprzedaży i rozwoju działalności na Polskę MBDA Missile Systems, Adrian Monks, wyjaśnił, że HMS Westminster jest wyposażony w okrętowy system obrony powietrznej Sea Ceptor, wykorzystujący pociski przeciwlotnicze następnej generacji CAMM. Podkreślił, że ten system rakietowy jest prezentowany w Polsce po raz pierwszy.

"Zastosowanie wspólnego pocisku CAMM i jednego kanistra wyrzutni, daje niepowtarzalne jak dotąd możliwości w środowisku lądowym i morskim. Jako że CAMM nie oddziałuje na okręt-nosiciela i może współpracować z istniejącymi radarami, umożliwia modernizację uzbrojenia przy minimalnej ingerencji w strukturę użytkowanych okrętów" - wyjaśnił Monks.

Europejski koncern MBDA uchodzi za światowego lidera w dziedzinie produkcji pocisków i systemów rakietowych dla trzech rodzajów sił zbrojnych lądowych, morskich i powietrznych.

HMS Westminster odbył niedawno wspólne ćwiczenia z ORP Generał Pułaski w ramach manewrów NATO Trident Juncture 18. W manewrach, które miały miejsce w Norwegii, a także w akwenie Morza Północnego i Norweskiego, wzięło udział około 50 tysięcy żołnierzy, 70 okrętów, a także 250 statków powietrznych i 10 tysięcy pojazdów z 31 państw członkowskich NATO i krajów partnerskich.

HMS Westminster to jedna z 13 wykorzystywanych w Wielkiej Brytanii fregat typu 23 Duke. Jej budowa rozpoczęła się 18 stycznia 1991 r., a wejście do służby w maju 1994 r. Okręt o wyporności 5 400 ton, 133 m długości oraz 16,1 m szerokości porusza się z maksymalną prędkością 28 węzłów.

 

  Komentarze


  • Z PL
   3 grudnia 2018, 07:21

   List do Premiera Morawieckiego! Odnośnie wyposażenia Marynarki Wojennej RP i jej odbudowy z udziałem polskiego przemysłu stoczniowego!
   https://akademiapolityczna.wordpress.com/2018/11/22/list-do-premiera-morawieckiego-odnosnie-wyposazenia-marynarki-wojennej-rp-i-jej-odbudowy-z-udzialem-polskiego-przemyslu-stoczniowego/

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.05.2019
  GBP 4.927 złEUR 4.307 złUSD 3.854 złCHF 3.820 zł

  Sport


  Reklama