Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Wino we wraku na kanale La Manche kusi nurków. "Jest warte miliony"

Wino we wraku na kanale La Manche kusi nurków. "Jest warte miliony"
Na terenie wraku odkryto "dziesiąty tysięcy butelek ekskluzywnych trunków sprzed 100 lat". (Fot. Getty Images)
Poszukiwacze skarbów oraz grupa Historic England, którzy odkryli na dnie kanału La Manche wrak z czasów I wojny światowej pełen butelek wina, walczą o pozwolenie na ich wydobycie. Na drodze stoi jednak brytyjski rząd, który zakazuje podobnych praktyk.

Reklama
Reklama

Odkryty przez grupę nurków-amatorów statek Libourne został zatopiony 29 września 1918 r. u wybrzeży Kornwalii przez niemieckiego U-Boota. 

Miało to miejsce tuż przed zakończeniem I wojny światowej. W tamtych czasach niemieckie łodzie podwodne były bardzo aktywne i często zatapiały statki w pobliżu brytyjskich portów.

Jak wyjaśniono, Libourne wracał do Wielkiej Brytanii z ładunkiem z francuskiego Bordeaux. W ładowni znajdowały się m.in. wina, szampany oraz brandy. Rynkowa wartość tych trunków szacowana jest dziś na "miliony funtów".

Na trop wraku natrafiono, gdy grupa nuruków-amatorów, we współpracy z organizacją Historic England, przeszukiwała dno morskie w poszukiwaniu zaginionych wraków.

Eksperci zwracają uwagę, iż jakakolwiek ingerencja we wraki leżące na dnia może jest nielegalna. Z drugiej jednak strony, Wielka Brytania nie jest jednak sygnatariuszem traktatu UNESCO z 2001 r., który zabrania tego rodzaju praktyk w celach komercyjnych.

Na zdjęciach, którymi dysponują nurkowie, można zobaczyć "dziesiątki tysięcy ekskluzywnych trunków w doskonałym stanie". W związku z tym wystosowano prośbę do brytyjskiego rządu, aby ocalić je od zniszczenia. Dodano, że część zysków ze sprzedaży będą przekazane na cele organizacji non-profit, która zajmuje się badaniem historii mórz - 1421 Foundation.

Rząd Wielkiej Brytanii jednoznacznie odrzucił prośbę i odmówił uzasadnienia swojej decyzji. 

"Myślałem, że rząd sprzyja biznesowi" - ocenił Daniel Jayson, który reprezentuje grupę nurków.

"Zainwestowaliśmy mnóstwo pieniędzy i rozpoczęliśmy prace wiedząc, że prawo nam na to pozwala. Dopiero po czasie wyjaśniono nam, iż rząd, pomimo tego, że nie podpisał traktatu UNESCO, stosuje się do polityki zakazującej ruszania wraków" - dodał.

Czytaj więcej:

Holandia: W morzach i oceanach jest ponad 1 600 wraków niderlandzkich statków

Udało się odnaleźć wrak statku Endurance. Zatonął na Antarktydzie 107 lat temu

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama