Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Wielka Brytania wprowadzi do szkół średnich lekcje języka migowego

Wielka Brytania wprowadzi do szkół średnich lekcje języka migowego
Ministerstwo edukacji liczy na to, że włączenie tego języka do programu GCSE zachęci szkoły do szerszego nauczania tego przedmiotu. (Fot. Getty Images)
Brytyjscy uczniowie od początku roku szkolnego 2025/26 będą mogli uczyć się w szkołach brytyjskiego języka migowego (BSL). Jak podaje serwis Euronews, zajęcia będą fakultatywne, dostępne dla uczniów ostatnich klas szkoły średniej, czyli 15- i 16-latków.
Reklama
Reklama

Dwuletni kurs BSL przeznaczony będzie dla tych, którzy już trochę znają język migowy, jak i dla tych, którzy nie mieli wcześniej z nim kontaktu. Program obejmie naukę co najmniej 750 znaków, tak aby pod koniec nauki uczniowie potrafili skutecznie porozumiewać się w tym języku. Poznają też historię BSL, znaczenie języków migowych oraz dowiedzą się, jak powstały.

Włączenie brytyjskiego języka migowego do puli przedmiotów nauczanych w szkołach średnich i możliwych do zaliczenia na końcowym egzamine GCSE to zdaniem aktywistów, którzy chcą promować znajomość tego języka poza społecznością głuchych, ważny krok w kierunku włączenia go do głównego nurtu.

Obecnie brytyjskie szkoły mogą uczyć BSL w ramach zajęć szkolnych, ale Departament Edukacji liczy na to, że włączenie tego języka do programu GCSE zachęci szkoły do szerszego nauczania tego przedmiotu.

Decyzja o wprowadzeniu nauki BSL do szkół to efekt kampanii zainicjowanej przez 17-letniego obecnie Daniela Jillingsa. Chłopiec jest głuchy od urodzenia. Od 12 roku życia zabiegał o dodanie egzaminu z BSL do obszernej listy egzaminów GCSE z języków obcych.

Daniel Jillings urodził się bez ślimaka, dlatego nie ma możliwości leczenia poprzez wszczepienie implantu ślimakowego. Od 2018 roku na swojej stronie internetowej przekonywał, że wykluczenie języka migowego z programu nauczania GCSE jest bezprawną dyskryminacją.

Chłopiec stał się bohaterem filmu dokumentalnego i przemawiał w BSL do ponad 20 parlamentarzystów. To dzięki jego kampanii rząd Wielkiej Brytanii w 2019 roku rozpoczął przygotowania do wprowadzenia egzaminu z BSL do GCSE. Dopiero teraz projekt został sfinalizowany.

Języki migowe w różnych krajach różnią się od siebie. W dodatku ich struktura gramatyczna często odbiega od struktury używanego w danym kraju języka mówionego, co czyni je de facto innymi językami.

Dodatkową komplikacją jest fakt, że w niektórych krajach, jak np. w Hiszpanii, w różnych rejonach funkcjonują różne języki migowe - w większości środkowej części Półwyspu Iberyjskiego używany jest hiszpański język migowy, ale istnieją również odrębne języki migowe dla regionów katalońskiego, walenckiego, galicyjskiego i baskijskiego.

A ponieważ rozwój języków migowych przebiegał inaczej niż mówionych, różnice i podobieństwa bywają zaskakujące - np. francuskie języki migowe mają więcej wspólnego z amerykańskimi niż BSL ze swoim amerykańskim odpowiednikiem.

Czytaj więcej:

Anglia: Egzaminy GCSE z języka włoskiego i polskiego będą przeprowadzane elektronicznie

Anglia: Dyrektorzy szkół skarżą się na pogarszające się zachowanie uczniów i rodziców

    Komentarze
    • Makaton I Migowy!
      13 stycznia, 13:07

      To jest super,szkoda tylko ze w Polsce dalej ucza jezyka migowego polskiego a nie angielskiego, bariera pozostanie lub uzywajacy migowego beda emigrowac bo latwiej sie porozumiec z anglo jezycznym swiatem jezyka migowego

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama