Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Wiceszef polskiego MSZ rozmawiał z Michelem Barnierem o Brexicie

Wiceszef polskiego MSZ rozmawiał z Michelem Barnierem o Brexicie
Michel Barnier przebywa z wizytą w Warszawie. (Fot. Twitter/@MSZ_RP)
Polska pozytywnie ocenia brytyjską propozycję okresu przejściowego, o ile będzie ona prowadziła do pełnego wykonania mandatu unijnego, szczególnie w sprawie porozumienia finansowego - poinformował wiceszef MSZ Konrad Szymański po rozmowie z unijnym negocjatorem ds. Brexitu Michelem Barnierem.
Reklama

Główny negocjator, który reprezentuje Komisję Europejską w rozmowach z Wielką Brytanią na temat Brexitu, przebywa z wizytą w Warszawie. W programie wizyty jest m.in. rozmowa z premier Beatą Szydło.

Barnier wcześniej spotkał się z wiceministrem spraw zagranicznych Konradem Szymańskim, który kieruje zespołem roboczym ds. Brexitu przy Komitecie ds. Europejskich.

Szymański ocenił rozmowę jako "bardzo owocną". "Szczegółowo omówiliśmy zróżnicowany stan negocjacji w sprawach prawa obywateli, porozumienia finansowego i problemu irlandzkiego" - poinformował wiceszef MSZ.

"Wymieniliśmy opinie na temat kształtu okresu przejściowego. Polska pozytywnie ocenia brytyjską propozycję, o ile będzie ona prowadziła do pełnego wykonania mandatu unijnego szczególnie w sprawie porozumienia finansowego" - podkreślił.

"Zachęcałem Michela Barniera do intensywnych prac nad modelem relacji UE-Wielka Brytania po ustaniu członkostwa" - dodał wiceminister.

W jego ocenie "w obopólnym interesie jest uporządkowany proces wyjścia, aby nasze firmy nie odczuwały nadmiernych zaburzeń w handlu".

"Nasz bilans handlowy jest rosnący, więc należymy do tej grupy państw, którym zależy na utrzymaniu beztaryfowych zasad handlu oraz zminimalizowaniu wszelkich barier o pozataryfowym charakterze. Jednak kluczowym kryterium jest tu zachowanie równych zasad konkurencji dla naszych firm rolno-spożywczych, meblarskich, usług transportowych, czy sektora AGD" - zaznaczył Szymański.

We wrześniowym wystąpieniu we Florencji Theresa May zapowiedziała, że Wielka Brytania liczy na wypracowanie okresu przejściowego po wyjściu z Unii Europejskiej, który może trwać "około dwóch lat". W tym czasie obowiązywałyby dotychczasowe zasady w relacjach między stronami - m.in. uczestnictwo Zjednoczonego Królestwa we wspólnym rynku i unii celnej, swoboda przepływu osób oraz jurysdykcja Trybunału Sprawiedliwości UE.

Wciąż trwa pierwszy etap negocjacji pomiędzy UE a Wielką Brytanią dotyczących wyjścia tego kraju z UE. By przejść do kolejnego etapu, konieczne jest porozumienie obu stron w trzech kwestiach: praw obywatelskich, granicy irlandzkiej oraz brytyjskich rozliczeń finansowych z unijnym budżetem.

Po ostatnim szczycie pod koniec października, UE i Wielka Brytania zobowiązały się do starań, by wykorzystane zostały wszystkie możliwości posunięcia rozmów w sprawie Brexitu do przodu. Z inicjatywy szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska strona unijna postanowiła rozpocząć też wstępne wewnętrzne przygotowania do rozpoczęcia drugiego etapu, który będzie dotyczył kształtu przyszłych relacji Unii z Wielką Brytanią.

 

  Komentarze


  • Grzegorz rozwadowski
   13 listopada 2017, 17:27

   NO i oczywiscie nic o Nas mieszkajacych w uk

  • Czytelnik anonimowy
   13 listopada 2017, 17:45

   Czy prawdziwi Polacy już spakowani?

  • Sa
   13 listopada 2017, 18:33

   polska sra w gacie , jak im zjedzie milon polaczkow wywalonych z uk, juz nie bedzie 5,5 procenta bezrobotnych tylko 15 procenta, dobra zmiana

  • Maniutek
   13 listopada 2017, 18:36

   Ja nie muszę się pakować bo jestem tu gościnnie od kilkunastu lat . Właśnie oddałem council-owi jedno z mieszkań bo wracają z Syrii prawdziwi Brytyjczycy i nie mogą długo czekać na mieszkania , pracę czy nawet na benefity , bo się Wielki Wezyr wq...i się wtedy zacznie ... ! Salam "farbowane lisy"

  • Tdi
   13 listopada 2017, 18:57

   Okres przejsciowy to nic innego jak dodatkowe 2 lata dla Uk w Uni bo juz wiedza ze sie nie ogarna w rok pozatym moze byc do nawet dluzej jesli sprawy przybiora inny obrot .Zanim Uk oficjalnie i calkowicie wyjdzie z uni ja zdaze isc na emeryture a mam 35 lat buehehe

  • Toma
   13 listopada 2017, 22:21

   taki pic na wode fotomontarz Polska przyjela decyzje i tak zapadaja w berlinie a ten udaje ze cos znaczy jego wizyta gupi czy z nas robi gupka dogadaja sie za naszymi plecami

  • Piter/brook house/GATWICK
   14 listopada 2017, 10:32

   ANGLICY/BRYTYJCZYCY to rasisci!!!
   Zaczely sie masowe deporty Polakow z angli,wystarczy przeszlosc kryminalna z Polski lub pare godzin na dolku.
   Polski rzad nie pomaga a ci robia co chca! Nie dajmy sie tak traktowac silna Polska to zjednoczeni Polacy!!!
   pzdr.-piter

  • THC
   14 listopada 2017, 10:57

   @Piter/brook house/GATWICK: nie jestes u siebie, nie masz paszportu i masz roszczenia. Anglicy nie sa rasistami, za to polacy pokazali 11 listopada jak bardzo sa otwarci na swiat kulturowo i ze swoimi nacionalistycznymi pogladami. Bardzo dobrze niech deportuja.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.09.2018
  GBP 4.841 złEUR 4.293 złUSD 3.668 złCHF 3.800 zł

  Sport


  Reklama