Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Większość Brytyjczyków ma negatywne zdanie o policji

Większość Brytyjczyków ma negatywne zdanie o policji
Met Police jeszcze nigdy w historii nie miała tak niskiego stopnia zaufania społecznego. (Fot. Getty Images)
W zeszłym tygodniu w UK opublikowano kompromitujący raport na temat funkcjonowania Policji Metropolitalnej, którego autorką jest Louise Casey - urzędniczka i członkini wyższej izby brytyjskiego parlamentu. Wnioski z raportu wstrząśnęły brytyjską opinią publiczną.
Reklama
Reklama

Opracowanie raportu na temat Met Police zostało zlecone po serii skandali z udziałem funkcjonariuszy tych służb, czyli po makabrycznym uprowadzeniu i zamordowaniu Sary Everard przez Wayne'a Couzensa, policjanta elitarnej formacji Special Firearms Unit, oraz po serii gwałtów popełnionych przez innego byłego funkcjonariusza tej samej jednostki, Davida Carricka, który został niedawno skazany na co najmniej 30 lat więzienia.

W związku ze wspomnianym raportem, firma Redfield & Wilton Strategies przeprowadziła w zeszłym tygodniu sondaż wśród mieszkańców UK na temat ich postrzegania policji i ogólnie kwestii związanych z policją. 

Zdecydowana większość ankietowanych (49%) podziela wnioski z raportu Casey, że ostatnie doniesienia o nadużyciach w strukturach policji odzwierciedlają problem instytucjonalny - w odróżnieniu od 35%, którzy uważają, że jest to problem związany z konkretnymi funkcjonariuszami.

Co więcej, sondaż ten wykazał, że większość brytyjskich respondentów (40%) przyznaje, że ma negatywną opinię na temat policji w UK - w porównaniu do zaledwie 26%, którzy wyrażają opinię pozytywną. Wyniki te wskazują na wyraźne pogorszenie opinii społeczeństwa o policji od maja ubiegłego roku, kiedy to 38% respondentów wyrażało pozytywną opinię o policji, a 25% - negatywną.

Dodatkowo ponad jedna piąta (22%) głosujących w ostatnim sondażu oceniła swoje zaufanie do policji na poziomie 0 (czyli brak zaufania) w skali od 0 do 3, a tylko 11% oceniło swoje zaufanie na najwyższym poziomie 3 (pełne zaufanie).

Równolegle z tym spadkiem zaufania do policji pojawia się powszechne poczucie, że Wielka Brytania staje się coraz mniej bezpiecznym krajem. 55% Brytyjczyków twierdzi, że czuje się bardziej narażonych na możliwość stania się ofiarą przestępstwa niż pięć lat temu, podczas gdy tylko 7% twierdzi, że czuje mniejsze zagrożenie. 

Co więcej, 33% twierdzi, że nie wierzy w zdolność policji do ochrony przed przestępczością, podczas gdy tylko 32% ma do niej zaufanie. Ten brak zaufania jest szczególnie wyraźny wśród najmłodszej i najstarszej grupy wiekowej, gdzie 35% osób w wieku 18-24 lat i 37% osób w wieku powyżej 65 lat twierdzi, że nie wierzy w zdolność policji do zapewnienia im ochrony.

Kiedy zapytano ankietowanych o poczucie bezpieczeństwa przy podejmowaniu konkretnych aktywności, ujawnił się wyraźny podział ze względu na płeć.

Przeważająca większość mężczyzn twierdzi, że czuliby się bezpiecznie, podejmując różne aktywności, przy czym samotne spacery nocą są jedyną czynnością, której podjęcie więcej mężczyzn deklaruje jako niebezpieczne (41%) niż bezpieczne (40%).

Z kolei w przypadku wszystkich wymienionych aktywności mniej kobiet niż mężczyzn twierdzi, że czułoby się bezpiecznie, podejmując je. Tylko 44% kobiet czuje się bezpiecznie, ćwicząc samodzielnie w przestrzeni publicznej na świeżym powietrzu, w porównaniu do 58% mężczyzn. Większość kobiet (58%) twierdzi również, że nie czuje się bezpiecznie, spacerując samotnie w nocy, w porównaniu do 41% mężczyzn.

Te negatywne tendencje występujące w całym kraju należy jednak oddzielić od faktu, że zdecydowana większość Brytyjczyków uważa swoją okolicę za bezpieczną. Mimo że w skali kraju wzrosły obawy przed przestępczością, 40% respondentów uważa, że ich okolica jest bezpieczna, podczas gdy 24% jest przeciwnego zdania. 

Doniesienia medialne o głośnych skandalach z udziałem policjantów znacząco jednak zmieniły opinie obywateli na temat policji.

Czytaj więcej:

Były funkcjonariusz Met Police skazany za 24 gwałty na co najmniej 30 lat więzienia

Ponad 1 500 policjantów w UK oskarżonych o przemoc wobec kobiet w ciągu pół roku

Londyn: Dziesiątki policjantów wciąż pracują, mimo zarzutów o nadużycia seksualne

Raport: Londyńska policja "instytucjonalnie rasistowska, seksistowska i homofobiczna"

Brytyjski raport: Nawet ośmioletnie dzieci rozbierano podczas policyjnych przeszukań

  Komentarze
  • Wow ale nowosc!
   1 kwietnia, 16:12

   Zawsze tak bylo !Jak komus pracowac sie nie chce to mundur zaklada, zawsze to byli bezmyslne lenie i tak dalej jest!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 02.06.2023
  GBP 5.2543 złEUR 4.5148 złUSD 4.1903 złCHF 4.6332 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama