Menu

Walentynki pod znakiem strajków pracowników Deliveroo oraz Uber Eats

Walentynki pod znakiem strajków pracowników Deliveroo oraz Uber Eats
Kurierzy takich firm jak Deliveroo czy Uber Eats są często traktowani przez pracodawcó jak coś oczywistego, podczas gdy nie zarabiają nawet najniższej krajowej pensji... (Fot. Getty Images)
Pracownicy dwóch popularnych serwisów dostarczających żywność na zamówienie organizują jutro akcję strajkową, żądając lepszych wynagrodzeń i warunków zatrudnienia. Organizatorem protestu jest oddolna grupa Delivery Job UK, której wielu członków to Brazylijczycy.

Delivery Job UK chce zwrócić uwagę na niskie płace i niepewne warunki pracy kierowców, z których wielu pracuje równolegle dla kilku aplikacji dostawczych.

Dostawcy pracujący dla takich aplikacji jak Deliveroo są zazwyczaj klasyfikowani jako samozatrudnieni, co oznacza, że ich pracodawcy nie są prawnie zobowiązani do płacenia im ustawowej krajowej stawki wystarczającej na utrzymanie. Obecnie wynosi ona 10,42 funta za godzinę, a w kwietniu wzrośnie do 11,44 funta.

Status dostawców żywności na zamówienie został potwierdzony wyrokiem Sądu Najwyższego z listopada po długotrwałej walce prowadzonej przez Niezależny Związek Pracowników Wielkiej Brytanii. Uznano wówczas, że kierowcy Deliveroo nie są "pracownikami". 

Zdaniem jednego z przedstawicieli Delivery Job UK, który pod warunkiem zachowania anonimowości rozmawiał z "Guardianem", trudno jest zarobić minimalną krajową pensję – nawet bez uwzględnienia własnych kosztów.

Niedługo może zabraknąć kurierów popularnych aplikacji oferujących dostawę żywności na zamówienie. (Fot. Getty Images)

Platformy zazwyczaj płacą minimalną stawkę ryczałtową za pracę plus dodatkową opłatę zależną od odległości; jednak zmieniają się one w czasie i kierowcy narzekają, że nie jest jasne, w jaki sposób są one opracowywane.

Dane od tysięcy kurierów zebrane przez aplikację Rodeo, która pozwala porównywać zarobki w różnych firmach kurierskich, sugerują obniżki opłat w latach 2022 i 2023 - i to pomimo wysokiej inflacji.

Deliveroo nie zostało uwzględnione w tym zestawieniu, ponieważ zabroniło swoim kierowcom udostępniania swoich danych.

"W ciągu ostatnich kilku lat mieliśmy do czynienia z ciągłym obniżaniem płac realnych pracownikom tych aplikacji. Z biegiem czasu sytuacja się pogorszyła" - zauważa dr Callum Cant z Essex Business School na Uniwersytecie w Essex, który bada ten sektor.

Tymczasem zdaniem rzecznika Deliveroo, "każdego miesiąca tysiące osób aplikuje do pracy" w tej firmie, a "przeważająca większość twierdzi, że jest zadowolona ze współpracy".

Rzecznik Uber Eats podkreśla, że kurierom oferowany jest elastyczny sposób zarabiania poprzez korzystanie z aplikacji, "kiedy i gdzie chcą". Dodaje, że "zdecydowana większość jest zadowolona".

Czytaj więcej:

Londyn: Uber Eats testuje dostawy z opakowaniami wielokrotnego użytku

Londyn: Waitrose nawiązał współpracę z Uber Eats w zakresie szybkich "20-minutowych" dostaw

KFC znika z Deliveroo. O co poróżniły się obie firmy?

Kurs NBP z dnia 03.04.2025
GBP 4.9962 złEUR 4.1791 złUSD 3.7968 złCHF 4.3827 zł

Sport