Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

WHO: Pandemia Covid-19 potrwa rok dłużej niż to konieczne

WHO: Pandemia Covid-19 potrwa rok dłużej niż to konieczne
WHO twierdzi, że pandemia może przeciągnąć aż do końca 2022 roku. (Fot. Getty Images)
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że gdyby biedniejsze państwa świata otrzymały niezbędną ilość szczepionek, pandemia Covid-19 zakończyłaby się rok wcześniej. Ponadto WHO szacuje, że od 80 do 180 tys. pracowników medycznych z całego świata zmarło z powodu Covid-19 od stycznia 2020 roku do maja bieżącego roku.
Reklama
Reklama

"Kryzys pandemiczny może z łatwością przeciągnąć się głęboko w 2022 rok" – uważa dr Bruce Aylward, doradca dyrektora generalnego WHO, cytowany wczoraj przez portal BBC.

Afryka otrzymała jedynie 2,6 proc. wszystkich podanych dotąd szczepionek na Covid-19. Zdecydowana większość dawek preparatów chroniących przed koronawirusem została wykorzystana w krajach o wysokim i średnim dochodzie.

Dr Aylward zaapelował do zamożnych państw o "zrobienie bilansu swoich zobowiązań podjętych na takich spotkaniach w zakresie darowizn szczepionek, jak szczyt G7".

Organizacje charytatywne Oxfam i UNAIDS skrytykowały władze Kanady i Wielkiej Brytanii za zabezpieczenie za pośrednictwem globalnego programu dystrybucji szczepionek Covax, wspieranego przez ONZ, dostaw szczepionek na potrzeby własnych społeczeństw. Dane pokazują, że Kanada otrzymała tą drogą prawie milion dawek preparatu AstraZeneca, a Wielka Brytania niemal 540 tys. dawek szczepionki Pfizera.

Program Covax miał zapewnić dostawy dwóch miliardów dawek szczepionek do końca 2021 roku, ale jak dotąd w jego ramach przekazano 371 mln dawek – przypomina BBC.

Nawet 180 tys. pracowników służby zdrowia mogło umrzeć z powodu Covid-19 do maja 2021 roku. (Fot. Getty Images)

WHO szacuje również, że od 80 do 180 tys. pracowników medycznych z całego świata zmarło z powodu Covid-19 od stycznia 2020 roku do maja bieżącego roku.

Organizacja wezwała rządy poszczególnych państw do "zdwojenia wysiłków na rzecz ochrony i wsparcia pracowników służby zdrowia w miarę narastania kolejnej fali pandemii".

Pracownicy służby zdrowia są traktowani priorytetowo w programach szczepień w wielu krajach, ale nierówny dostęp do szczepionek oznacza, że średnio na całym świecie tylko dwóch na pięciu medyków i członków personelu pomocniczego jest w pełni zaszczepionych - podała WHO.

Dane z 119 państw udostępnione przez organizację pokazują, że mniej niż jedna na dziesięć osób zatrudnionych w służbie zdrowia w Afryce i rejonie Zachodniego Pacyfiku została w pełni zaszczepiona. W 22 krajach o najwyższych dochodach odsetek zaszczepionych pracowników medycznych przekroczył 80 proc.

Czytaj więcej:

WHO: Autoryzowano pierwszą szczepionkę przeciw malarii dla dzieci

WHO definiuje, jak objawia się tzw. long COVID

WHO zaleca trzecią dawkę szczepionki dla osób ze słabą odpornością

Brytyjscy eksperci: Podawanie trzeciej dawki szczepionki jest zbyt powolne

Holandia: Dzięki szczepieniom nie będzie zamknięcia sklepów i godziny policyjnej

USA: Jest zgoda na łączenie różnych szczepionek na Covid-19

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 02.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama