Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

WHO: Katastrofalny wpływ pandemii na opiekę nad chorymi na raka

WHO: Katastrofalny wpływ pandemii na opiekę nad chorymi na raka
Koronawirus "stwarza wiele zagrożeń, a jednym z nich, na którego lekceważenie nie możemy sobie pozwolić, jest epidemia nowotworów". (Fot. Getty Images)
Pandemia koronawirusa wywołała poważne zakłócenia w usługach świadczonych pacjentom z chorobami nowotworowymi w regionie europejskim. Wpływ pandemii w tym zakresie jest wręcz katastrofalny - ocenił dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę dr Hans Kluge.
Reklama
Reklama

"Pandemia pokazała rzeczywisty koszt ludzki zaniedbania leczenia choroby niezakaźnej, jaką jest nowotwór. To jest nasz sygnał alarmowy, od najniższych szczebli władz po rządy, aby wspólnie stawić czoło rakowi" - podkreślił Kluge.

Przedstawiciel WHO przytoczył dane tej organizacji z wczesnego etapu pandemii. Według nich, w skali globalnej w 122 ze 163 krajów doszło do przerwania świadczenia usług w zakresie chorób niezakaźnych, a w jednym na trzy kraje w regionie europejskim doszło do częściowego lub całkowitego przerwania świadczenia usług w zakresie chorób nowotworowych.

Kluge ocenił, że zapowiada się na "kryzys chorób niezakaźnych, w tym nowotworów, wywołany pandemią".

Podaje, że np. w Narodowym Centrum Onkologii w Kirgistanie liczba nowotworów zdiagnozowanych w kwietniu ub.r. spadła o 90 proc., podczas gdy w Holandii i Belgii podczas pierwszego lockdownu w 2020 r. spadła o 30-40 proc. W Wielkiej Brytanii należy się spodziewać, że opóźniona diagnostyka i leczenie spowodują w ciągu najbliższych pięciu lat wzrost liczby zgonów z powodu raka jelita grubego o 15 proc., a w przypadku raka piersi o 9 proc.".

Kluge podkreślił, że koronawirus "stwarza wiele zagrożeń, a jednym z nich, na którego lekceważenie nie możemy sobie pozwolić, jest epidemia nowotworów".

Według niego, zapewnienie ciągłości opieki nad chorymi na raka podczas zwalczania Covid-19 było "ogromnym wyzwaniem dla krajów w całym Regionie Europejskim WHO, w którym odnotowano około jednej trzeciej wszystkich zgłoszonych przypadków zakażeń (koronawirusem) i zgonów spowodowanych Covid-19". "To ponad 750 tys. istnień ludzkich" - podkreślił Kluge.

Zwrócił uwagę, że w pozapandemicznych warunkach co roku w wyniku chorób nowotworowych w Europie umierało blisko 2,2 miliona chorych. "To zdecydowanie zbyt wysoka liczba ofiar, jeśli wiemy, że tym zgonom można było zapobiec" - zaznaczył.

Czytaj więcej:

NHS: Lista oczekujących na leczenie najdłuższa w historii

NHS będzie testować mieszkańców UK, aby wykryć potencjalny nowotwór

Anglia: Pierwszy od dekad spadek przeżywalności pacjentów chorych na raka

Raport: Pacjenci onkologiczni z niewystarczającą opieką przez Covid-19

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama