W wodach Tamizy żyją rekiny, foki i koniki morskie
Od lat 90. nastąpiła ogromna poprawa stanu jakości wody w rzece. Wzrosła liczba ptaków, ssaków morskich i siedlisk naturalnych. Obecnie żyje tam 115 gatunków ryb i 92 gatunki ptaków. Są tam również koniki morskie, węgorze, foki, a nawet rekiny. Jednak eksperci stwierdzili, że w obszarach pływowych Tamizy nieznacznie ubyło niektórych gatunków ryb.
Naukowcy zajmujący się ochroną przyrody zauważyli, że potrzebne są dalsze badania, aby ustalić przyczynę tego zjawiska. Zmiany klimatyczne spowodowały wzrost temperatury londyńskiej części wód Tamizy o 0,2 C rocznie. Rosnąca temperatura doprowadziła do wzrostu poziomu wód w nurcie rzeki od 1911 roku - stwierdzono w raporcie. Zmiany te mogą mieć poważny wpływ na dziką przyrodę w ujściu rzeki.
Poziom morza również wzrasta o 4,26 mm rocznie od 1990 roku. Z raportu wynika, że w Tamizie żyją niektóre gatunki rekinów - w tym żarłacz, mustel gwiaździsty i spurdog, ponadto występuje tam ponad 100 gatunków ryb.
Raport uwzględnił również perspektywy krótkoterminowe, z których wynika, że jakość wody uległa poprawie, a stężenie tlenu rozpuszczonego w wodzie rosło od 2007 do 2020 r.
"Ujście Tamizy i związane z nim obszary tzw. niebieskiego dwutlenku węgla są niezwykle ważne w naszej walce o złagodzenie zmian klimatycznych i budowaniu silnej i stabilnej przyszłości dla przyrody i ludzi" – zaznaczyła Alison Debney z ZSL.
Raport podkreślił również potrzebę budowy tunelu Thames Tideway, znanego również jako londyński superkanał. Ten wyceniony na 4,2 mld funtów, 15-milowy (24 km), o głębokości 200 stóp (61 m) kanał pozwoli przechwycić 39 mln ton nieoczyszczonych ścieków, które obecnie są spłukiwane do Tamizy każdego roku.
Czytaj więcej:
Londyn: Wieloryb z Tamizy uśpiony. Jego stan "gwałtownie się pogorszył"
Tamiza pełna życia dzięki rozwijającej się populacji fok
UK jest jednym z najbardziej wyeksploatowanych przyrodniczo państw na świecie