Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

W styczniu minimalnie poprawiły się nastroje na lokalnych rynkach pracy w Polsce

W styczniu minimalnie poprawiły się nastroje na lokalnych rynkach pracy w Polsce
Po grudniowym pogorszeniu w styczniu poprawiły się oceny sytuacji na lokalnych rynkach pracy, wracając do poziomów z października i listopada ubiegłego roku. (Fot. Getty Images)
W styczniu pracownicy nieznacznie gorzej oceniali sytuację w swoich miejscach pracy, minimalnie poprawiły się natomiast ich przewidywania co do przyszłości – wynika z opublikowanego w piątek sondażu CBOS. Odnotowano też polepszenie nastrojów na lokalnych rynkach pracy.
Reklama
Reklama

W styczniowym badaniu ponad połowa respondentów (51 proc.) pozytywnie oceniła aktualną sytuację w zakładach pracy, o 2 pkt proc. mniej niż w pierwszej dekadzie grudnia. Przybyło tych, którzy uważają sytuację w swoim miejscu pracy za złą (o 3 pkt proc. do 13 proc.).

34 proc. ankietowanych stwierdziło, że sytuacja w ich miejscu pracy jest "ani dobra, ani zła" (wzrost o 1 pkt proc.). 2 proc. badanych uchyliło się od zajęcia stanowiska w tej kwestii.

Najwyższy odsetek ocen pozytywnych (62 proc.) odnotowano wśród osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym. Ponadprzeciętnie wysokie odsetki ocen pozytywnych było wśród robotników (59 proc. wśród niewykwalifikowanych i 58 proc. wśród wykwalifikowanych).

W stosunku do grudnia nieznacznie poprawiły się prognozy dotyczące funkcjonowania zakładów pracy w ciągu najbliższego roku. O tym, że sytuacja będzie lepsza, przekonanych jest 15 proc., o 3 pkt proc. więcej. Pogorszenia spodziewa się 17 proc., o 3 pkt proc. mniej niż w grudniu. Większość przewiduje, że w ciągu najbliższego roku sytuacja w ich miejscach pracy nie zmieni się (57 proc., o 3 pkt proc. mniej). 11 proc. nie ma zdania w tej sprawie (w grudniu 8 proc.).

Poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia i zagrożenia bezrobociem wśród pracujących zarobkowo utrzymuje się na podobnym poziomie jak w grudniu ub.r. Z utratą obecnej pracy liczy się 26 proc. badanych (w tym 7 proc. uważa taki scenariusz za bardzo prawdopodobny, w tej grupie odsetek wzrósł o 1 pkt proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem).

70 proc. pracujących zarobkowo deklaruje mniejsze lub większe poczucie bezpieczeństwa utrzymania obecnej pracy (spadek o 1 pkt proc.).

Z sondażu wynika, że po grudniowym pogorszeniu w styczniu poprawiły się oceny sytuacji na lokalnych rynkach pracy, wracając do poziomów z października i listopada ub.r. Wyraźnie (o 7 pkt proc.) przybyło ankietowanych uważających, że w ich miejscu zamieszkania lub okolicy można znaleźć pracę (70 proc.), a znacznie mniej niż poprzednio (spadek o 5 pkt proc.) wskazuje na większe lub mniejsze problemy ze znalezieniem zatrudnienia na lokalnym rynku pracy (20 proc.).

Dużo gorsze oceny co do perspektyw zatrudnienia wyrażają kobiety. (Fot. Getty Images)

Jak podkreślił CBOS, niezmiennie największa grupa badanych uważa, że w ich miejscu zamieszkania lub okolicy można wprawdzie znaleźć pracę, ale trudno o pracę odpowiednią (obecnie 53 proc. wskazań).

Perspektywy zatrudnienia w okolicy miejsca zamieszkania wyraźnie gorzej oceniają ankietowani mieszkający na wsi. Jeśli chodzi o grupy zawodowe, najlepsze oceny formułują kierownicy lub specjaliści z wyższym wykształceniem oraz robotnicy niewykwalifikowani, choć najczęściej (odpowiednio 63 proc. i 61 proc.) uważają oni, że w okolicy ich miejsca zamieszkania można wprawdzie znaleźć jakąś pracę, ale trudno jest o pracę odpowiednią.

Jeśli chodzi o płeć, dużo gorsze oceny co do perspektyw zatrudnienia wyrażają kobiety.

Badanie zrealizowano w dniach od 9 do 22 stycznia 2023 roku na próbie liczącej 1 028 osób w ramach procedury mixed-mode (w tym: 59,5 proc. metodą CAPI, 21,8 proc. – CATI i 18,7 proc. – CAWI).

Czytaj więcej:

CBOS: Mieszane nastroje na rynku pracy

Krzyki, przekleństwa i wyzwiska to najczęstsze formy mobbingu, których Polacy doświadczają w pracy

Koniec "rynku pracownika"? Liczba wakatów w kraju spadła we wszystkich kategoriach ogłoszeń

W styczniu wzrósł optymizm konsumentów w Polsce

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama