Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

W królewskich ogrodach odkryto trujące grzyby

W królewskich ogrodach odkryto trujące grzyby
Rzecznik Pałacu zapewnia, że żadne grzyby nie znajdują się w królewskim menu. (Fot. Getty Images)
W ogrodach Buckingham Palace wyrosły halucynogenne muchomory (Amanita muscaria). Żaden z członków rodziny królewskiej nie je grzybów i w ogóle nie ma ich w menu pałacowej kuchni - uspokaja rzecznik Pałacu.
Reklama
Reklama

Odkrycia dokonał autor programów ogrodniczych w telewizji BBC Alan Titchmarsh, przygotowujący program o królewskich ogrodach, w których Elżbieta II podejmuje gości w czerwcu przed wyjazdem na letnie wakacje do jej szkockiej posiadłości Balmoral.

Muchomory (Amanita muscaria) zawierają psychoaktywne związki: muskarynę (trujący alkaloid) oraz kwas ibotenowy (główny składnik) i muscymol. Świeżo zebrane okazy są znacznie bardziej szkodliwe niż suszone. Duże znaczenie ma także to, kiedy grzyby zebrano - te we wcześniejszych miesiącach są silniej narkotyczne.

Laboratoryjne testy wykazały, że po dwóch godzinach od spożycia muchomora człowiek staje się bardzo senny, najczęściej zasypia głębokim, "kolorowym" snem trwającym średnio 8 godzin.

W ciągu 24 godzin występują biologiczne efekty w postaci mdłości, biegunki, wirowania w głowie. Efekty psychologiczne to halucynacje, zmiany nastroju, euforia, utrata poczucia czasu. Muchomory były używane w kulturach pierwotnych m. in. w obrzędach z udziałem szamanów, którzy zażywali ich, by wprawić się w trans.

Wiadomość o znalezieniu muchomorów w ogrodach Pałacu Buckingham może wydać się drugorzędna i niewarta w ogóle wzmianki, ale nie w Wielkiej Brytanii, zwłaszcza przed świętami, gdy Elżbieta II ma pełne ręce roboty. Rzecznik Pałacu potraktował wiadomość ze śmiertelną powagą oświadczając, że żaden z członków rodziny królewskiej nie je grzybów i w ogóle nie ma ich na menu pałacowej kuchni.

"W pałacowych ogrodach jest kilkaset gatunków grzybów, łącznie z niewielką liczbą muchomorów. Są pożyteczne dla drzew, zwiększając ich zdolność absorpcji składników odżywczych" - wyjaśnił.

Brytyjczycy mają tradycyjnie podejrzliwy stosunek do grzybów, choć występują w literaturze (m. in. w "Alicji w Krainie Czarów" Lewisa Carrolla), muzycznym przedstawieniu Disney'a "Fantasia" i w popularnej grze wideo Super Mario. W zagajnikach i lasach w Wielkiej Brytanii grzyby zbierają głównie Polacy.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 21.05.2024
    GBP 4.9798 złEUR 4.2572 złUSD 3.9175 złCHF 4.3052 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama