Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjski rząd planuje tworzenie obozów szkoleniowych dla bezrobotnych. Szefowie firm są sceptyczni

Brytyjski rząd planuje tworzenie obozów szkoleniowych dla bezrobotnych. Szefowie firm są sceptyczni
Zgodnie z planami rządu, osoby ubiegające się o przyznanie zasiłków miałyby zostać przeszkolone do pracy w kluczowych sektorach, w których występują niedobory, w tym w hotelarstwie, usługach opiekuńczych, budownictwie i produkcji. (Fot. Getty Images)
Przedsiębiorcy z wielu branż mają wątpliwości co do rządowych planów organizowania 'bootcampów' (obozów szkoleniowych) dla bezrobotnych Brytyjczyków w celu uzupełnienia braków na rynku pracy spowodowanych brakiem pracowników z zagranicy - donosi portal BBC News.
Reklama
Reklama

Rząd prowadzi już intensywne szkolenia tzw. bootcamps, external, które mają pomóc osobom bez pracy przekwalifikować się do pracy w różnych sektorach, ale nowe, wstępne plany skupią się na branżach najbardziej dotkniętych niedoborem siły roboczej wynikającym z wprowadzenia nowych przepisów migracyjnych.

Minister pracy i emerytur Mel Stride stwierdził, że Zjednoczone Królestwo "zbyt długo" polegało na zagranicznej sile roboczej.

Przedstawiciele niektórych środowisk branżowych zasugerowali jednak, że plany te mogą okazać się niewystarczające dla firm, które znajdują się w "punkcie krytycznym".

Zgodnie z najnowszymi planami, osoby ubiegające się o przyznanie zasiłków miałyby zostać przeszkolone do pracy w kluczowych sektorach, w których występują niedobory, w tym w hotelarstwie, usługach opiekuńczych, budownictwie i produkcji.

Nowy model będzie częściowo oparty na środkach wprowadzonych w 2021 r. mających na celu przeciwdziałanie notorycznemu niedoborowi kierowców ciężarówek, które polegały na organizacji "bootcampów" i programów szkoleniowych przez ośrodki Jobcentre.

Kate Nicholls, dyrektor naczelna UK Hospitality, przyznała, że organizacja ta jest zadowolona ze współpracy z rządem mającej na celu wypełnienie "kluczowych luk" w zakresie siły roboczej.

Jednak organizacja Recruitment and Employment Confederation zakwestionowała priorytetowe traktowanie brytyjskich pracowników w stosunku do pracowników zagranicznych, w sytuacji gdy pracodawcy mają trudności z obsadzeniem wielu stanowisk.

Z kolei organizacja Make UK zrzeszająca sektor inżynieryjny i produkcyjny stwierdziła, że wielu pracodawców nie wiedziało o istnieniu "bootcampów", a wszelkie nowe rozwiązania powinny być odpowiednio promowane.

W międzyczasie sekretarz generalny TUC Paul Nowak zasugerował, że propozycja nie zawiera wystarczających szczegółów dotyczących jej wdrożenia, określając ją mianem "polityki pozornych działań".

Partia Pracy również uznała te pomysły za "pustą propagandę", która nie pomoże uporać się ze skalą problemu.

Przedstawione propozycje, nadzorowane przez nową ministerialną grupę zadaniową pod przewodnictwem Stride'a, pojawiły się przed opublikowaniem oficjalnych statystyk dotyczących migracji netto zaplanowanych na czwartek.

Migracja netto w UK - czyli różnica między liczbą osób przyjeżdżających i wyjeżdżających - osiągnęła rekordowy poziom 745 000 w 2022 roku.

Stride przyznał, że nowe zasady, które mają na celu zmniejszenie liczby osób przybywających do Wielkiej Brytanii o 300 000, stanowią "wyzwanie rekrutacyjne" dla pracodawców. Podkreślił jednak, że rząd buduje nowy model gospodarczy oparty na "brytyjskim potencjale".

Czytaj więcej:

Już wkrótce trudniej będzie otrzymać zwolnienie lekarskie. Rząd chce zakończyć "kulturę chorobowego"

Brytyjski ekspert: Imigracja z UE nie była decydująca, ale przyspieszyła Brexit

Deliveroo, Just Eat i Uber Eats wprowadzają dodatkowe weryfikacje zatrudnianych kurierów

Osoby ubiegające się o Universal Credit muszą teraz pracować min. 18 godzin tygodniowo

  Komentarze
  • Krzysztof
   21 maja, 18:14

   Wyslij Anglika ,ktory nigdy nie pracowal do pracy i miej nadzieje ze on ,ona bedzie pracowac...to sie nie moze udac!!!

  • Bloop
   21 maja, 19:32

   Typowe agencji pracy nazwimjimy rzeczy po imieniu

  • Czytelnik anonimowy
   21 maja, 19:41

   To jest Patologia ja nie wierzę w to co czytamy, być może tekst został źle przetłumaczony. Wystarczy ustanowić edukację do level 3 za darmo czyli nasza zawodówka. To wszystko. Przy obecnym systemie lepiej iść na studia, niż męczyć się w collegu i płacić za tą komedie. Chory kraj dobrze że, już tu nie mieszkam :).

  • Alee
   21 maja, 19:56

   Przecież oni nigdy nie będą łóżek ścielić , kawy podawać ani staruszków podcierać!

  • Rad
   21 maja, 20:42

   hahahahaha praca jest wszedzie a bezrobtni jej nie chca! Dostaja tyle roznych benefitow ze praca im sie nie oplaca. Po przepracowaniu miesiaca dostaliby na czysto moze 400 funtow wiecej niz benefity, oplacanie,ogrzewania itd ktore maja za friko. Kazdy jeden ma jakas dolegliwosc takze na pewno pojda do tych obozow:)

  • To nie linia, to kreska
   21 maja, 21:41

   Tak dlugo uczyli ich jak zyc i zakombinowac a teraz, ze niby Co chce pokazac? Ten kraj to ma zdrowo zryte berety. W Polsce Dziadkowie mowili. Jeden wart drugiego

  • Robi
   21 maja, 23:26

   Tam gdzie kiepsko placa tam nie ma ludzi proste z Pakistanu juz ludzie nie chca pracowac za minimalna bo koszta wysokie mieszkan i zycie tez.

  • Fakty
   22 maja, 04:50

   Tutaj widze zakompleksione buractwo z Polski sie wypowiada. To pytam was dziady biedne z Polski co tu robicie jak wam nie pasi?? Wracajcie do bajecznej Polski i po co sie produkowac matołki??

  • Też czytelnik
   22 maja, 06:00

   Czytelnik to nie jest chory kraj tylko patologiczny oraz niebezpieczny kraj głęboko zdeprawowany i wręcz wrogi dla swoich obywateli to widzisz właściwie w każdej sytuacji i dziedzinie życia kraj gdzie ustanowiono już właściwie chiński system ocen każdy obywatel jest profilowany przez policję lokalną.

  • Janusz z PGR
   22 maja, 10:07

   Jestem już tak bogaty że, złoże linie lotniczą Janusz-LoT razem z zaradnymi będziemy odsyłać cierpiących w UK do raju w PL. To za darmo!! Taki miłosierny jestem i zamożny.

  • Czyzyk
   22 maja, 12:39

   Jak role sie odwracaja, zobaczcie kto jest u wladzy, teraz anglicy beda ladowac w obozach, tylko ciekawe jak ich tam zaciagna, pod bronia?

  • Janusz z PGR
   22 maja, 12:51

   Obozy ale wpierw trzeba polskie materace I trole wyslac...po 15 latach w UK dalej ni w zab angielskiego kradna nicki I papier taletowy... Zarabiaja mniej niz najgorsze przyslowiowe rumuny I inzyniery.. wracaja juz 5 rok do Polski a rodzinie zdjecia z samochodu szefa wtsylaja (⁠◠⁠‿⁠・⁠) ... Jeden to nawet wrocil do Polski miesiac temu ale nadal pisze na Londynku z tego samego nr telefonu..
   Inny juz od roku jako ciec w Biedronce ma 9500 na reke ha ha

  • Alex
   22 maja, 12:51

   Kiedyś miałem taki botcap , sami kolorowi z Indii i Pakistanu , żadnego anglika

  • Pati
   22 maja, 13:08

   Tylu przypłynęło na łodziach inżynierów i lekarzy i nadal brakuje rąk do pracy. Dziwne🤔😏

  • Austria to piękny kraj
   22 maja, 13:11

   Nie rozumiem tych wszystkich narzekających. Pracuje już cały rok w nowej pracy zakwalifikowałem się bez problemu do 13-14 pensji ekstra w roku. Mam wszelakie dodatki za nadgodziny i pracę w święta, gdybym zachorował L4 jest 100 procent płatne. Po co narzekać? Wystarczy się uśmiechnąć, po rozsyłać CV i zmienić pracę. Austria jest pięknym krajem w którym, szanuję się czas pracownika i można się dorobić. A przepraszam to Angielskie forum.. już nie przeszkadzam w egzystencji mój błąd.. Tut mir leid
   matratzen.

  • Janusz z PGR
   22 maja, 16:58

   Ja zapomniał dziś wziąć leków mnie lekarz przepisał jak ja był na wizycie ostatnio psychiatrycznej to dzisiaj się nie będem wypowiadał ,ale ta Anglia miodem usłana i pienkna niech te co się im nie podoba wyjadom spowrotem nie pisać mi tu bzdury

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.06.2024
  GBP 5.1857 złEUR 4.3581 złUSD 4.0760 złCHF 4.5690 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama