Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

W dużych miastach w Polsce 17-procentowy wzrost cen mieszkań pod koniec 2021 r.

W dużych miastach w Polsce 17-procentowy wzrost cen mieszkań pod koniec 2021 r.
Bańka mieszkaniowa wciąż rośnie. (Fot. Getty Images)
W sześciu dużych miastach nowe mieszkania zdrożały w IV kwartale ub.r. o 17 proc. rok do roku. Na rynku wtórnym lokale wzrosły o 13 proc. - wynika z danych NBP. Analitycy banku wskazują, że w kolejnych okresach na sektor oddziaływać będzie wzrost stóp procentowych i wojna na Ukrainie.
Reklama
Reklama

Według opublikowanego dzisiaj raportu NBP, w IV kwartale 2021 r. odnotowano dalszy wzrost średnich cen transakcyjnych mieszkań, zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym.

Średnie ceny transakcyjne metra kwadratowego na rynku pierwotnym w sześciu dużych miastach (Gdańsk, Gdynia, Kraków, Łódź, Poznań i Wrocław) wzrosły o 6,1 proc. kwartał do kwartału i o 17 proc. rok do roku. W Warszawie wzrost wyniósł odpowiednio: 5,8 i 13,6 proc. Najbardziej w ujęciu rocznym zdrożały nowe mieszkania w Gdyni - o 34,9 proc.

Ceny rosły też na rynku wtórnym. Średnie stawki transakcyjne w sześciu dużych miastach zwiększyły się 13,1 proc. rok do roku, natomiast w Warszawie o 5,8 proc. W Krakowie wzrost cen sięgnął 20,5 proc. w ujęciu rocznym.

W ostatnim kwartale ub.r. zdrożał też najem mieszkań, zarówno w Warszawie jak i w sześciu dużych miastach. Jak zaznaczono w raporcie, mimo wzrostu zainteresowania najmem, w dużych miastach utrzymywała się wysoka podaż ofert mieszkań na rynkach najmu długoterminowego.

W IV kw. 2021 r. oddano do użytkowania w Polsce historycznie wysoką liczbę mieszkań (70,4 tys.), co oznacza wzrost o 7,2 proc. w porównaniu z IV kw. 2020 r. Liczba sprzedanych kontraktów na budowę mieszkań na największych rynkach pierwotnych pozostała poniżej wartości rekordowej z pierwszych dwóch kwartałów 2021 r. Jak stwierdzono, niższa od historycznych maksimów sprzedaż mieszkań w największych miastach jest wynikiem spadku rozmiarów oferty rynkowej u deweloperów i przesunięcia popytu na tańsze mieszkania w mniejszych ośrodkach.

Jak podkreślono, w ostatnim kwartale ub.r. istotnie wzrosły koszty budowy mieszkań, zwłaszcza materiałów, robocizny i wynajęcia sprzętu, co było głównym ryzykiem sektorowym. W kolejnych okresach - oceniono - na sektor oddziaływać będzie wzrost stóp procentowych i czynniki związane z wojną pomiędzy Rosją i Ukrainą.

Czytaj więcej:

HRE: Rata przeciętnego kredytu mieszkaniowego w Polsce wzrosła do 1 350 zł

Raport: Rynek mieszkaniowy w Polsce przeżywa boom

Deweloperzy: W tym roku mieszkania w Polsce zdrożeją o 7-10 proc.

CBOS: 59 proc. Polaków źle ocenia sytuację nad Wisłą

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama