Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

W Londynie rośnie liczba przestępstw związanych z dodawaniem substancji odurzających do drinków

W Londynie rośnie liczba przestępstw związanych z dodawaniem substancji odurzających do drinków
Policja radzi, by bezwględnie pilnować swoich drinków podczas imprez. (Fot. Getty Images)
Z najnowszych danych policji wynika, że liczba przypadków dodawania do napojów substancji odurzających lub psychoaktywnych w Londynie wzrosła czterokrotnie w ciągu ostatnich pięciu lat - poinformował dziennik 'Evening Standard'.
Reklama
Reklama

Dane Met Police wykazały, że podczas gdy w 2018 r. w stolicy odnotowano 497 przestępstw związanych ze zjawiskiem określanym jako "spiking" (dodawanie do czyjegoś napoju substancji odurzającej/dopalacza), do 2022 r. liczba ta wzrosła do 2 066 przestępstw, czyli o ponad 300 procent.

Dane za rok 2023, na koniec października, wskazują, że do tej pory doszło do 1 788 tego typu przestępstw, co oznacza, że tegoroczna liczba może być jeszcze wyższa niż w ubiegłym roku, biorąc pod uwagę listopad i grudzień.

Tylko w 57 tego rodzaju przypadków postawiono w tym roku zarzuty karne, choć liczba ta wzrosła z 33 w ubiegłym roku i 15 w 2018 roku.

Met Police przyznała, że wdrożyła "specjalnie dostosowane procedury policyjne na terenie Londynu" w celu rozwiązania tego problemu, a rosnąca świadomość społeczna w tym zakresie może oznaczać, że zgłaszanych jest więcej przestępstw niż w poprzednich latach.

O dane te poprosił Unmesh Desai, członek londyńskiego zgromadzenia z ramienia Partii Pracy. Desai, który reprezentuje gminy Barking i Dagenham, Newham, Tower Hamlets i City of London, stwierdził, że statystyki są "bardzo niepokojące, zwłaszcza że wiemy, że odzwierciedlają one tylko te incydenty, które zostały zgłoszone - prawdziwe liczby są prawdopodobnie znacznie wyższe".

Przepisy nie określają pojedynczego przestępstwa dotyczącego tzw. spiking. Zamiast tego, do ścigania sprawców potencjalnie można stosować szersze kategorie czynów zabronionych, takich jak przestępstwo "umyślnego podawania szkodliwych substancji".

Oznacza to, że dane Met na temat przestępstw dotyczących dorzucania substancji do drinków w Londynie stanowią jedynie przybliżone wskazanie skali problemu - a niektóre z przestępstw ujętych w danych liczbowych nie dotyczą konkretnie tego właśnie przestępstwa.

Desai dodał, że oprócz pociągania sprawców do odpowiedzialności, "należy zrobić więcej, aby w ogóle zapobiegać piciu alkoholu".

W 2022 r. w samej gminie Westminster odnotowano 438 przestępstw związanych z substancjami odurzającymi dodawanymi do drinków - około 21 procent wszystkich przestępstw w Londynie w tym roku. Gmina obejmuje dzielnicę Soho, znaną z życia nocnego, a zwłaszcza z lokali LGBTQ+.

Za Westminster plasuje się Hackney z 126 odnotowanymi takimi przestępstwami i Lambeth - obejmującą Brixton i znaczną część Clapham - z 117 przestępstwami. Najmniej takich zgłoszeń odnotowano w Sutton, gdzie było ich 14.

Rzeczniczka Met Police poinformowała, że policjanci prowadzą działania mające na celu podnoszenie świadomości na ten temat poprzez dystrybucję plakatów i naklejek w lokalach. Materiały zawierają informacje na temat tego, co ludzie powinni zrobić, jeśli uważają, że padli ofiarą przestępstwa oraz o tym, jak złożyć przez internet zawiadomienie o popełnieniu takiego przestępstwa.

Czytaj więcej:

Raport: Brytyjki na szczycie listy kobiet sięgających po alkohol najczęściej na świecie

Mieszkańcy jednej ulic w północnym Londynie boją się wychodzić z domu

Oto najgęściej zaludniona dzielnica w Londynie. Mieszka tam więcej ludzi niż na King's Cross

Londyn: Korzystający z Elizabeth Line skarżą się na "duchy" na niektórych stacjach

    Komentarze
    • Celestyn76
      29 listopada 2023, 20:19

      W tych drukach em to gest więcej tego syfu nuż alkoholu a kroja jak za zboże

    • Benekiciaż
      29 listopada 2023, 21:09

      Ja to specjalnie na imprezie zostawiam swojego drinka nie pilnowanego bo liczę na to że ktoś mi coś dosypie i będę miał dragi za friko czyli dwie pieczenie na jednym ogniu .po co przeplacac

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama