Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

W Hiszpanii brakuje pracowników, choć bezrobocie sięga 16 proc.

W Hiszpanii brakuje pracowników, choć bezrobocie sięga 16 proc.
Najgorsza sytuacja panuje w hiszpańskiej gastronomii i hotelarstwie. (Fot. LLUIS GENE/AFP via Getty Images)
W Hiszpanii z 16-procentowym bezrobociem nie powinno brakować rąk do pracy, ale według Krajowego Instytutu Statystycznego pod koniec stanu wyjątkowego (listopad 2020 r.) było 120 tys. wakatów - najwięcej od 10 lat i 60 proc. więcej niż rok temu. Od tego czasu problemy na rynku pracy narastają.
Reklama
Reklama

W wielu częściach kraju pracodawcy alarmują, że brakuje pracowników, zwłaszcza w sektorze hotelarsko-gastronomicznym, rolniczym oraz w transporcie. W sektorze usług niedobory są o 63 proc. wyższe niż rok temu.

Jednym z powodów takiej sytuacji jest wstrzymanie migracji pracowniczej podczas pandemii. W ciągu ostatnich lat wzrastała liczba pracowników zagranicznych, podczas gdy malała liczba aktywnych zawodowo Hiszpanów, m.in. z powodu osiągania przez nich wieku emerytalnego. Uzupełnianie siły roboczej pochodzącej z imigracji zostało wstrzymane przez pandemię, a sytuacja sanitarna w wielu krajach nadal jest daleka od normalności.

Oprócz tego nastąpiła relokacja pracowników z sektorów najbardziej dotkniętych kryzysem, jak hotelarstwo, do innych, bardziej stabilnych. "Zapłaćcie im więcej, to wrócą" - stwierdził profesor ekonomii z Uniwersytetu w Madrycie Marcel Jansen, parafrazując amerykańskiego prezydenta Joe Bidena.

Rośnie liczba wakatów, a także bezrobotnych, którzy nie nadają się do zajęcia tworzonych nowych miejsc pracy. (Fot. Getty Images)

Istnieje także problem strukturalny - brak korelacji między kształceniem pracowników a zapotrzebowaniem ze strony przedsiębiorstw. Począwszy od czwartego kwartału br., cała Europa oraz USA rozpoczną intensywny etap transformacji ekologicznej i cyfryzacji, co spowoduje zapotrzebowanie na pracowników z kwalifikacjami zawodowymi, których w Hiszpanii brakuje. Tak jest np. w przypadku techników budowlanych specjalizujących się w konstrukcjach energetycznych, montażu paneli słonecznych czy izolacji domów.

Według badań, w sektorach energetycznym i wodociągowym było w drugim kwartale br. tylko 4 200 bezrobotnych, co w praktyce oznacza pełne zatrudnienie jeszcze przed nadejściem funduszy europejskich na popandemiczną odbudowę. W budownictwie liczba bezrobotnych wynosiła w tym czasie 119 tys. osób - najmniej, odkąd prowadzone są rejestry.

Dochodzi do dwóch zjawisk: rośnie liczba wakatów, a także bezrobotnych, którzy nie nadają się do zajęcia tworzonych nowych miejsc pracy. Następuje więc bezprecedensowa sytuacja wysokiego bezrobocia i wzrostu wakatów przez niedopasowanie podaży i popytu na rynku pracy - ocenia dziennik "El Confidencial".

Konieczne jest więc przekwalifikowywanie pracowników, aby mogli obsadzać nowe stanowiska pracy. W przeciwnym razie firmy będą musiały odłożyć swoje projekty albo z nich zrezygnować ze względu na brak pracowników.

Czytaj więcej:

Eksperci: Rekrutacje pracowników w Polsce nie hamują

Hiszpania ma problem z młodymi ludźmi, którzy ani nie pracują, ani się nie uczą

Rząd UK wyda tysiące "wiz awaryjnych" dla pracowników z UE

Francja: Przez Covid-19 brakuje pracowników w gastronomii

Brakuje pracowników do zbierania brokułów. Rolnicy oferują nawet £30 za godzinę

W UK koniec "furlough" - programu urlopowania pracowników

Angielska służba zdrowia potrzebować będzie 1,1 mln dodatkowych pracowników

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama