Menu

University College London: Druga fala zakażeń koronawirusem może być "dwa razy większa"

University College London: Druga fala zakażeń koronawirusem może być "dwa razy większa"
Brytyjskie służby już od jakiegoś czasu przygotowują się na nadejście drugiej fali zakażeń. (Fot. Getty Images)
Powrót dzieci do szkół od września i brak spójnej strategii testowania, śledzenia i izolowania chorych nieuchronnie doprowadzi do znacznie większej i groźniejszej drugiej fali zakażeń koronawirusem - alarmują dziś na łamach prasy naukowcy z University College London.
Reklama

Już wcześniej pojawiła się dyskusja, czy nie trzeba będzie zamknąć pubów, a być może także innych miejsc, w których dochodzi do bezpośredniego kontaktu z klientem. Wszystko po to, aby zgodnie z zapowiedziami Borisa Johnsona móc bezpiecznie otworzyć we wrześniu szkoły.

Celem nowego badania modelowego, przeprowadzonego przez University College London i London School of Hygiene and Tropical Medicine (LSHTM), była symulacja, w jaki sposób Covid-19 może rozprzestrzeniać się po ponownym otwarciu szkół w przyszłym miesiącu. 

Naukowcy wzięli pod uwagę również dodatkowe czynniki w swojej symulacji m.in. powrót do miejsc pracy większej liczby rodziców i inne czynniki zewnętrzne. 

Autorzy badania zwracają uwagę, że jedynym sposobem na ograniczenie liczby zakażonych jest opracowanie "spójnego systemu testów, śledzenia i izolacji". Zdaniem naukowców, testów powinno wykonywać się więcej, śledzenie zakażonych powinno być skuteczniejsze, a izolacja bardziej restrykcyjna.

Eksperci alarmują, że w przypadku zignorowania tych zaleceń, w kraju może pojawić się silniejsza fala zakażeń, której szczyt nastąpi prawdopodobnie w grudniu. Symulacje wykazały, że liczba zakażonych i zgonów może być "do 2,3 raza większa niż w przypadku poprzedniej fali".

Badacze uznali także, że w wariancie optymistycznym, służbom udało się zidentyfikować 68 procent zakażonych. Najmniej optymistyczny wariant zakłąda, że uda się wykryć jedynie 40 procent źródeł zakażeń.

Według obecnych danych, w Wielkiej Brytanii udaje się wykryć obecnie ok. 50 procent zakażonych.

Czytaj więcej:

Matt Hancock: Musimy chronić UK przed drugą falą zarażeń z Europy

Anglia: Puby "mogą być zamknięte" po to, by móc otworzyć szkoły

Brytyjczycy nie wierzą, że "życie wróci do normy" przed świętami

Plany zablokowania Londynu? Khan atakuje Johnsona

Szef WHO: Być może nigdy nie będzie cudownego środka na koronawirusa

  Komentarze
  • Ajek
   4 sierpnia, 17:38

   University College London: Druga fala zakażeń koronawirusem może być "dwa razy większa", albo dwa razy mniejsza.

  • Rekin
   4 sierpnia, 17:53

   Uniwersytet straszy jak dostał kasę łapówkę z WhO parę milionów dolarów to cuda będą pisać . WhO sieje propagandę aby sprzedać szczepionkę i zarobić dziś nikomu nie zależy na nim czy twoim zdrowiu.

  • Virus
   4 sierpnia, 20:38

   Będziecie się śmieli z płaczu... Wkrótce. Niech Bóg ma was w opiece.

  • Abc
   4 sierpnia, 20:46

   Debilizm

  • Janusz
   5 sierpnia, 00:09

   Oficjalne dane mówią o 310 tys. zakazonych. Czyli wg wariantu pesymistycznego, mielismy w UK 760 tysiecy zarazonych. Niech będzie 800 tysiecy. 1,2 % populacji. W 5 miesiecy. 150 dni. 5333 osoby dziennie zarażały się wirusem. 34 lata potrzeba, żeby całe Wyspy się zarazily. I nikt nie zdrowiał. Zobaczcie, że nie ma gwałtownego przyrostu. A ludzie sie spotykają. W ciepłe dni nad morzem jest armagedon. Puby pelne. Wystarczy wiecej higieny, rąk w szczególności. To wszystko. Rządy w całej Europie robią nas w BAMBUKO !

  • Mario
   5 sierpnia, 04:58

   Oczywiście ze może być większa dwa razy skoro to już zaplanowane. Tylko jeden Łukaszenka nie dał się e to wciągnąć , który przez zachód i mass media nazywany jest szaleńcem

  • Polacy przerazaja
   5 sierpnia, 07:01

   Myslalem, ze tu jest tragedia z ignorowaniem zalecen. Zawsze mozna bylo wyroznic dwie grupy najbardziej opornych. Czarnoskorzy oraz wschodniosuropejczycy. Widac to po nas, Polakach, Litwincach, Ruskich, Bulgarach, Rumunach. Tylko teorie spiskowe i ogromna ignorancja. Bylem ostatnio w Polsce i to sie powtorzylo. Jest gorzej niz tutaj. Ponizsze komentarze tez to potwierdzaja. Egoistyczne potwory. Tak, glownie dotyka to slabszych i starszych. Waszych rodzicow, dziadkow, osob chorych na raka. Ale tez Moze dopasc was. Te teorie spiskowe przerazaja mnie!

  • Janusz
   5 sierpnia, 11:05

   Polacy przerazaja@ Nikt nie neguje wirusa i zagrożenia, jakie niesie. Tylko wydaje mi się, że rzady wybierają się z armatą na wróble. A do tego dziennikarze dokładają swoje, bo przecież dla nich to żyć, nie umierać. Praca online. Kasa leci. Spoleczenstwo przestraszone. A poza tym, czy uważasz, że rządy zawsze mają rację. Wojny i konflikty z historii najnowszej temu przeczą. Wychodzi też z Ciebie troche rasistka . Nie ma też Litwincow. Na jakiej podstawie twierdzisz, że jedni są ignoranci, drudzy nie ? Mogę Tobie udowodnić, że jesteś ignorantką. Będzie trochę matematyki, statystyki i procentów, a już się pogubisz. Pozdro.

  • Ianusz
   5 sierpnia, 11:56

   Ło matko! Rence opadajom od tych mondrosci w komentarzach. WHO płaci, Uniwersytet planuje, koncerny chcą zarobić, szczepionki zabijają i chipuja, ukryte cele, czemu to służy, I głupotę dalej można wymieniać. Jak zapytasz o rzetelne źródło, to dostajesz filmik z youtube od jakiegoś antyCovidowego 'grzyba' lub stronę London Real. Jak podeślesz rzetelna pracę naukowa, jeszcze po angielsku, to zaraz, ło matko za dużo czytania i nie po Polsku, a chodzą głupoty dalej sieją. Covida nie ma, tak jak nie ma katastrof samolotowych - bo nie znam kogoś kto ma Covida, bądź zginął w katastrofie. Ot logika.

  • Janusz
   5 sierpnia, 17:59

   Ianusz@ Wedlug Twojej logiki, nie można jeździć samochodem, bo są wypadki. Latać samolotem, bo są katastrofy. Nie wolno się kąpać w morzu, bo ludzie się topią. Trzeba " zamknąć" społeczeństwo, żeby nie było epidemii. Bzdura. Wystarczy higiena, trochę dystansu i maseczek i będzie wszystko ok. Ostatnie dane o tym świadczą.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 30.09.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.527 złUSD 3.866 złCHF 4.188 zł

  Sport


  Sport

  Reklama