Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

University of Oxford: Prace nad nowymi szczepionkami trwają

University of Oxford: Prace nad nowymi szczepionkami trwają
Według obecnych ustaleń, program szczepień nie jest zagrożony, ponieważ szczepienia chronią przed wszystkimi wariantami koronawirusa. Eksperci wskazują, że należy jednak dmuchać na zimne na wypadek, gdyby pojawiła się kłopotliwa mutacja. (Fot. Getty
Nie jest jeszcze jasne, czy potrzebujemy nowych szczepionek przeciwko Covid-19 w związku z nowymi wariantami wirusa, ale naukowcy już nad nimi pracują, by preparaty były gotowe w razie potrzeby - przekazał prof. Andy Pollard z Uniwersytetu Oksfordzkiego.
Reklama
Reklama

"W związku z nowymi wariantami koronawirusa pojawiają się nowe pytania dotyczące szczepionek, a jedno z nich brzmi: czy potrzebujemy nowej szczepionki?" - zastanawiał się na antenie radia BBC Andy Pollard. Specjalizujący się w szczepionkach naukowiec jest szefem zespołu, który opracował szczepionkę przeciwko Covid-19 firmy AstraZeneca.

"Jest jeszcze za wcześnie, by odpowiedzieć na to pytanie, ale laboratoria już pracują nad nową szczepionką, by była dostępna, gdy będziemy jej potrzebować" - zaznaczył ekspert.

Pollard podkreślił, że obecnie nie ma powodu do niepokoju jeżeli chodzi o skuteczność preparatów. Poważnym zagrożeniem jest natomiast to, iż ludzie mogą podchodzić do szczepionek przeciwko Covid-19 z większą nieufnością.

"Naprawdę ważną kwestią jest to, jak szczepionka (AstraZeneca - przyp.red.) chroni przed ciężkimi przypadkami Covid-19, a tego nie sprawdzano podczas przeprowadzanych w Republice Południowej Afryki badań, ponieważ dotyczyły one relatywnie młodych ludzi, w których ogólne ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19 jest małe" - zauważył naukowiec.

Pollard odniósł się w ten sposób do wyników niedawnych badań w RPA, które pokazały, że preparat AstraZeneca tylko w niewielkim stopniu chroni przed rozwojem łagodnej i umiarkowanej formy Covid-19. W RPA dominującym wariantem koronawirusa jest odmiana opisywana jako 501.V2 lub B.1.351, która zdaniem naukowców jest nie tylko bardziej zaraźliwa, ale i bardziej odporna na opracowane już szczepionki. Wyniki testów skłoniły rząd RPA do wstrzymania szczepień preparatem AstraZeneca.

Tak długo jak nasz układ odpornościowy chroni nas przed ciężkim przejściem Covid-19, koniecznością leczenia szpitalnego i możliwą śmiercią, szczepienia mają sens i pozwolą nam opanować pandemię - wyjaśniał Pollard.

Dyrektor generalny AstraZeneca Pascal Soriot oświadczył również, że wyniki badań z RPA są niepokojące, ale jest przekonany, że szczepionka koncernu nadal powinna chronić przed ciężkim przejściem Covid-19.

AstraZeneca zapowiedziała w lutym, że wraz z naukowcami z Uniwersytetu Oksfordzkiego chce jeszcze przed jesienią 2021 r. wyprodukować nową wersję szczepionki, która będzie lepiej chroniła przed nowymi wariantami koronawirusa.

Czytaj więcej:

"FT": Szczepionka AstraZeneca mniej skuteczna przeciwko wariantowi koronawirusa z RPA

USA: Wkrótce możliwe zatwierdzenie szczepionki Johnson&Johnson

Rząd UK: Nielegalni imigranci są uprawnieni do szczepionki

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 02.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama