Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ukraińscy sędziowie szkoleni w UK pod kątem procesów o zbrodnie wojenne

Ukraińscy sędziowie szkoleni w UK pod kątem procesów o zbrodnie wojenne
Victoria Prentis podkreśliła, że po przejściu naprawdę intensywnego szkolenia sędziowie będą mogli skuteczniej prowadzić sprawy dotyczące zbrodni wojennych. (Fot. Twitter/@attorneygeneral)
Grupa 90 ukraińskich sędziów przechodzi zorganizowane przez Wielką Brytanię przeszkolenie w zakresie prowadzenia procesów dotyczących zbrodni wojennych, których dopuszczają się rosyjscy żołnierze - poinformowała prokurator generalna Anglii i Walii Victoria Prentis.

Jak przekazała w rozmowie ze stacją Sky News, w zeszłym tygodniu pierwsza grupa wzięła udział w prowadzanym w nieujawnionym miejscu w regionie przeszkoleniu, a w najbliższych miesiącach odbędą się kolejne takie sesje. Dodała, że szkolenie przyczyni się do tego, iż sprawcy zbrodni wojennych będą mogli być sądzeni jeszcze w trakcie trwania konfliktu, a nie dopiero po jego zakończeniu.

Przewiduje się, że zdecydowana większość procesów dotyczących zbrodni wojennych będzie prowadzona na Ukrainie przez ukraińskich sędziów. Pierwszy taki proces odbył się w maju, a dotychczas skazano 14 rosyjskich żołnierzy. Jednak zarejestrowano już ogromną liczbę domniemanych zbrodni wojennych - ponad 43 tys.

"Ukraina radzi sobie ze wszystkimi trudnościami, które jak wiemy mają miejsce w tej chwili w kraju, z takimi rzeczami jak kompetencje i organizacja sądów, aby osądzić zbrodnie wojenne. Jest to bardzo ważne, oczywiście dlatego, że sprawiedliwość jest ważna, ale także dlatego, że ci rosyjscy żołnierze i oficerowie, którzy obserwują w tej chwili ukraińskie oskarżenia - mam nadzieję - zdadzą sobie sprawę, że muszą działać zgodnie z prawem międzynarodowym" - dodała Prentis.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i jego żona Ołena, która w listopadzie odwiedziła Wielką Brytanię, opowiadają się za utworzeniem specjalnego trybunału dla Ukrainy, aby przed nim w przyszłości stanęli rosyjscy przywódcy. Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze rozpoczął już śledztwo w sprawie wojny na Ukrainie, ale Zełenski twierdzi, że funkcjonujący równolegle specjalny trybunał mógłby ścigać szerszy zakres przestępstw.

Brytyjski rząd nie poparł w jednoznaczny sposób tego stanowiska, ale Prentis wskazała, że w rozmowach z władzami ukraińskimi rozważane są wszystkie opcje.

Ukraińcy domagają się m.in. rozliczenia zbrodni wojennych w Buczy. (Fot. Getty Images)

Szkolenie sędziów prowadzi Howard Morrison, brytyjski sędzia, który pracował w Międzynarodowym Trybunale Karnym oraz w międzynarodowych trybunałach karnych ds. zbrodni w byłej Jugosławii i w Rwandzie. Był on m.in. sędzią na procesie byłego przywódcy bośniackich Serbów Radovana Karadżicia i powiedział, że to daje nadzieję, iż rosyjscy przywódcy ostatecznie zostaną postawieni przed sądem.

"Powiedziano mi, kiedy byłem w trybunale dla byłej Jugosławii, że nigdy nie osądzimy Slobodana Miloszevicia, Karadżicia czy Ratko Mladicia, a my osądziliśmy wszystkich trzech. Nie wiadomo więc, jak polityczne wiatry zmienią kierunek w przyszłości. To może być długi, powolny proces, ale nie można całkowicie wykluczyć, że Rosjanie, wyżsi rangą Rosjanie w polityce lub w wojsku, mogą pewnego dnia stanąć przed międzynarodowym trybunałem" - przekazał w Sky News.

Czytaj więcej:

Rosyjski żołnierz z brygady odpowiedzialnej za zbrodnie w Buczy poprosił o azyl w Hiszpanii

Pierwsza dama Ukrainy w Londynie: "Potrzebujemy zwycięstwa, ale też ukarania winnych"

Ołena Zełenska spotkała się z królem Karolem III i królową-małżonką

G7 zapowiada pociągnięcie Putina do odpowiedzialności za inwazję na Ukrainę

    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł

    Sport