Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

USA: Pierwsza w historii firma została ukarana za zaśmiecanie kosmosu

USA: Pierwsza w historii firma została ukarana za zaśmiecanie kosmosu
W przestrzeni kosmicznej pojawia się coraz więcej śmieci - w tym pozostałości po satelitach. (Fot. PAP/EPA/K. BUECHLER)
Władze USA po raz pierwszy w historii nałożyły grzywnę na firmę, która zostawiła starego satelitę na orbicie okołoziemskiej. Federalna Komisja Łączności (FCC) ukarała Dish Network grzywną w wysokości 150 tys. dolarów - poinformował portal BBC. Zdaniem FCC, wystrzelony w 2002 roku i należący do Dish Network satelita, stanowi potencjalne zagrożenie dla innych obiektów krążących wokół Ziemi.
Reklama
Reklama

Ukarana firma przyjęła grzywnę i zgodziła się na wdrożenie planu uzgodnionego z FCC.

Kosmiczne śmieci to stare satelity i fragmenty statków kosmicznych, które znajdują się na orbicie okołoziemskiej, ale nie są już używane i grożą kolizją. Szacuje się, że od 1957 roku wystrzelono w kosmos ponad 10 tys. satelitów.

Ponad połowa z nich nie jest już używana. Według agencji NASA istnieje ponad 25 tys. kosmicznych śmieci o długości przekraczającej 10 cm. "Nawet odprysk farby lecący w złym kierunku z prędkością orbitalną, która wynosi 17 500 mil na godzinę, może trafić i zabić astronautę wykonującego spacer kosmiczny" - zauważył szef NASA, Bill Nelson.

"Im więcej rzeczy krąży po orbicie, tym bardziej rośnie ryzyko kolizji" - wyjaśniła dr Megan Argo, wykładająca astrofizykę na uniwersytecie Central Lancashire.

"W miarę jak operacje satelitarne stają się coraz bardziej powszechne, a gospodarka kosmiczna przyspiesza, musimy mieć pewność, że operatorzy przestrzegają swoich zobowiązań" - dodał szef biura egzekwowania przepisów FCC, Loyaan Egal.

Jego zdaniem, zawarta z firmą ugoda dowodzi, że "FCC ma szerokie uprawnienia i możliwości egzekwowania niezwykle ważnych przepisów dotyczących kosmicznych śmieci".

Grzywna w wysokości 150 000 USD stanowi niewielką część całkowitych przychodów firmy Dish, które w 2022 r. wyniosły 16,7 mld USD. 

Czytaj więcej:

Amerykanie potwierdzają lot Polaka w kosmos. "Tworzymy stały dom poza naszą planetą"

Rosja: Sonda Łuna-25 rozbiła się na Księżycu

Szef NASA: Nie ma dowodów na pozaziemskie pochodzenie zjawisk anomalnych, ale nie wiemy, czym są

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama