US Open: Sabalenka kontra Gauff w finale

Która z tenisistek zwycięży w finale US Open? (Fot. Twitter/@settenisok)
Nowa liderka światowego rankingu Aryna Sabalenka z Białorusi i Amerykanka Cori 'CoCo' Gauff zagrają w jutrzejszym finale rywalizacji tenisistek w wielkoszlemowym US Open w Nowym Jorku.

Sabalenka pokonała w półfinale Amerykankę Madison Keys 0:6, 7:6 (7-1), 7:6 (10-5), a Gauff wygrała z Czeszką Karoliną Muchovą 6:4, 7:5.

Obie finalistki po raz drugi dotarły do decydującego meczu w Wielkim Szlemie. 25-latka z Mińska, która w poniedziałek oficjalnie zastąpi Igę Świątek na czele zestawienia tenisistek, triumfowała w tegorocznym Australian Open, a 19-latka z Florydy przed rokiem uległa Polce w paryskim French Open.

Sabalenka w tym roku w turniejach wielkoszlemowych wykazuje się ogromną regularnością. Poza zwycięstwem w Melbourne, była w półfinale na kortach im. Rolanda Garrosa oraz na londyńskiej trawie w Wimbledonie. W obu tych przypadkach długo wydawało się, że ma mecz pod kontrolą, zarówno z Muchovą, jak z Tunezyjką Ons Jabeur wyraźnie prowadziła, ale w pewnym momencie sytuacja się odwracała i do głosu dochodziły rywalki.

Awansując do finału, czyli poprawiając ubiegłoroczne osiągnięcie, gdyż wtedy uległa w półfinale Świątek, zyskała już 520 punktów rankingowych i powiększyła do 1071 przewagę nad Polką na liście WTA. Jeżeli triumfuje w finale, to różnica ta wzrośnie jeszcze o 700 pkt.

Uwielbiana przez nowojorską publiczność Gauff wywalczyła z kolei pierwszy wielkoszlemowy finał na rodzimej ziemi. 19-latka z Florydy poradziła sobie z presją, dobrze grającą przeciwniczką, która w obu setach odrabiała straty oraz nieoczekiwaną przerwą, spowodowaną protestem aktywistów klimatycznych.

W przypadku triumfu na kortach Flushing Meadows, zamelduje się w poniedziałek na czwartej pozycji w światowym rankingu, czym wyrówna swoje najlepsze osiągnięcie. W przypadku porażki będzie piąta.