Menu

UK i USA potępiły próby zakłócenia igrzysk w Tokio

UK i USA potępiły próby zakłócenia igrzysk w Tokio
Brytyjskie MSZ: "Działania Rosjan przeciwko igrzyskom olimpijskim i paraolimpijskim są cyniczne i lekkomyślne". (Fot. Getty Images)
Wielka Brytania i Stany Zjednoczone potępiły wczoraj złośliwe cyberataki zorganizowane przez rosyjski wywiad wojskowy, w tym próby zakłócenia przyszłorocznych igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w Tokio.
Reklama

Poinformowano, że ataki zostały przeprowadzone przez jednostkę 74455 rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. Odmówiono podania szczegółowych informacji. Zaznaczono, że były wymierzono w organizatorów igrzysk oraz m.in. sponsorów największego wydarzenia sportowego na świecie.

Brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab przyznał, że "działania GRU przeciwko igrzyskom olimpijskim i paraolimpijskim są cyniczne i lekkomyślne". "Potępiamy je z całą mocą" - podkreślił.

Wielka Brytania i Stany Zjednoczone przekazały, że hakerzy byli zaangażowani także w inne ataki, m.in. podczas ceremonii otwarcia zimowych igrzysk olimpijskich 2018 w Korei Południowej.

Wczoraj resort sprawiedliwości USA poinformował, że oskarżył zaocznie sześciu byłych i obecnych oficerów rosyjskiego wywiadu wojskowego o udział w kampanii hakerskiej wymierzonej m.in. we francuskie wybory, podmioty w USA i zimowe igrzyska olimpijskie w Pjongczangu.

Jak dodano, ataki na organizatorów igrzysk olimpijskich i innych imprez sportowych były formą odwetu Kremla, który mścił się za to, że rosyjskich sportowców zawieszono po olimpiadzie w Soczi za korzystanie z dopingu.

Czytaj więcej:

Japończycy nie chcą igrzysk w Tokio w 2021 r.

Tokio: Igrzyska mogą się odbyć przy ograniczonej liczbie kibiców

Tokio: Japończycy chcą czterokrotnie zaszczepić się na koronawirusa

Tokio: Organizatorzy chcą zwrócić uwagę na prawa osób LGBTQ

Tokio 2020: Obniżono koszty o 240 mln euro

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 30.11.2020
  GBP 4.979 złEUR 4.478 złUSD 3.736 złCHF 4.136 zł

  Sport


  Sport

  Reklama