Menu

UK: Zabieranie napiwków pracownikom będzie zabronione

UK: Zabieranie napiwków pracownikom będzie zabronione
Czy wkrótce zakończy się walka o sprawiedliwe napiwki dla pracowników w Wielkiej Brytanii? (Fot. Getty Images)
Właściciele pubów, restauracji i kawiarni w Wielkiej Brytanii nie będą mogli zabierać napiwków przeznaczonych dla personelu - informują brytyjskie media, powołując się na źródła w rządzie Borisa Johnsona.
Reklama
Reklama

Obecnie nie ma szczegółowych przepisów dotyczących napiwków w Wielkiej Brytanii, chociaż dodatkowe pieniądze wręczane bezpośrednio poszczególnym pracownikom zgodnie z prawem należą do nich.

Tymczasem w dobie pandemii rosnąca dominacja płatności kartą spowodowała wzrost napiwków bezgotówkowych i to menedżerowie decydują, czy trafiają one bezpośrednio do pakietów wynagrodzeń pracowników, czy zasilają dochody firmy.

Właściciele lokali zabieranie pieniędzy przeznaczonych dla pracowników uzasadniają uzupełnianiem braków w kasie, kosztami związanymi z praniem odzieży firmowej, a nawet tym, że zamiast napiwków kelnerzy mają większą stawkę za godzinę. 

Jednak, jak donoszą brytyjskie media, minister ds. biznesu Kwasi Kwarteng jeszcze w tym tygodniu ma zapowiedzieć, że pracownicy pubów, restauracji i kawiarni będą mieć prawo do zachowania 100 proc. napiwków z kart kredytowych.

"Pracownicy, którzy robią wszystko, co w ich mocy dla swoich klientów, mogą teraz być pewni, że ich ciężko zarobione napiwki trafią bezpośrednio do ich kieszeni i nikogo innego" - przekazało rządowe źródło w rozmowie z "Daily Mail". 

"Czas skończyć z podejrzanymi praktykami. Ludzie muszą mieć pewność, że ich ciężka praca się im opłaca" - dodał informator gazety.

Czytaj więcej:

Londyn: Brakuje ochroniarzy do klubów nocnych

Gospodarka Wielkiej Brytanii przyhamowała przez "pingdemię"

Partia Pracy: Przez wyższe podatki nisko opłacani pracownicy stracą nawet 1 000 funtów

Burmistrz Londynu: Specjalne wizy dla pracowników z UE "potrzebne od zaraz"

Właściciel Wagamama: "Biznes ma się lepiej, ale brakuje pracowników"

Większość pracowników w UK nie wróci na stałe do biur

  Komentarze
  • Kelner
   21 września, 15:10

   Wszystkie zabrane w ten sposób pieniądze, powinny być oddane z odsetkami. Czy w Polsce, czy w UK, zawsze biorę trochę gotówki ze sobą, gdy idę do knajpy. Na napiwek.

  • Ja
   21 września, 17:00

   Zamiast napiwków to pracodawcy mogliby zacząć godziwie płacić, a nie minimum dadzą w Londynie i ich nie obchodzi za co ta osoba się utrzyma.

  • Housekeeper
   21 września, 17:22

   a co z hotelami jak supervisorki zabieraja napiwki ciezko pracujacym pracownikom?? zrobcie cosz tym naglosnijcie!!

  • JoBo
   21 września, 17:49

   Ja wam dam napiwki polacy do pracy sie zabrac ale juz

  • Ania
   21 września, 19:34

   Jestem za napiwkami ale...jest mnóstwo osób ciężko pracujących za minimum i nie ma żadnych extra dodatków.
   Z drugiej strony będąc w restauracji ostatnio dostaliśmy rachunek. Oczywiście byl wybór czy dajemy napiwek a tam.. minimum 10%. Jak dla mnie za dużo. Rodzina która wychodzi czasem do restauracji i wydaje około 100f ma dołożyć extra 10f dla kelnera który podał i zabrał talerze. I tak przy każdym stoliku to mnostwo kasy z tego napiwku. Przesada. £1 - £2 od stolika byłoby wystarczajce

  • Polak
   21 września, 21:20

   tO JEST czyste pranie brudnych pieniedzy !!!! w TEN SPOSÓB KAŻDY MOŻĘE MIEĆ GEST NA LASCE I DAĆ JEJ 10000 CZY CZEK NA 20000 I DZIELIĆ SIĘ KASĄ NA PROCENT !!!cI CO CHCĄ TO WPROWADZIĆ TO SĄ W ŁAŚNIE oszuści CO MAJĄ UKŁADY Z MAFIAMIMI NARKOTYKOWYMI I INNYMI !!!

  • DoAnia
   22 września, 00:04

   Ania te 10% to service charge nie napiwek I nie.musisz tego płacic ,jest dzielony miedzy kelnerow kichnie I bar takzenwarto jak.jestes zadowolona z servisu

  • Baba
   22 września, 06:48

   Zlikwidować wszelkie napiwki ---a uczciwie płacic! Głupio się czuję dając napiwek /bo nigdy nie wiem, czy nie za mało../ i głupio bym się czuła biorąc /to jak litość.../.

  • Do Ania
   22 września, 09:30

   1 lub 2 funty napiwku? Serio?! Wstyd dawac taki napiwek..to juz lepiej sie nie osmieszac i nie dawac napiwku wcale jak dawac takie grosze.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.10.2021
  GBP 5.4327 złEUR 4.5841 złUSD 3.9428 złCHF 4.2637 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama