Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK: Była pracownica zarzuciła Facebookowi "radykalizację jego użytkowników"

UK: Była pracownica zarzuciła Facebookowi "radykalizację jego użytkowników"
Brytyjska komisja parlamentarna, przed którą występowała Haugen (na zdj.), jest w trakcie przygotowywania przepisów regulujących działania firm, do których należą media społecznościowe. (Fot. Jabin Botsford-Pool/Getty Images)
Była menedżerka Facebooka Frances Haugen, podczas wczorajszego wystąpienia przed komisją specjalną brytyjskiego parlamentu, wyznała, że firma 'będzie podsycała więcej niepokojów na całym świecie, ponieważ jej algorytmy są zaprojektowane tak, by promować kontrowersyjne treści'.
Reklama
Reklama

Brytyjska komisja parlamentarna jest w trakcie przygotowywania przepisów regulujących działania firm, do których należą media społecznościowe. Jeśli wejdą w życie w przyszłym roku, za ich naruszenie gigantów z Doliny Krzemowej - takich jak Facebook - czeka kara w wysokości do 10 proc. ich globalnych przychodów.

Frances Haugen zeznała, że algorytmy Facebooka radykalizują jego użytkowników. "W ten sposób ktoś o poglądach centrolewicowych będzie popychany w stronę skrajnej lewicy, a ktoś centroprawicowy do skrajnej prawicy" - sprecyzowała.

Wskazała również, że Facebook "bezspornie" pogłębiał problem związany z szerzeniem nienawiści oraz promuje "kulturę tworzenia start-upów" zezwalającą na "drogę na skróty". "Regulacje te mogą być dobre dla długoterminowego sukcesu Facebooka" - dodała Haugen.

We wrześniu dziennik "Wall Street Journal" opublikował serię artykułów na temat szkodliwych algorytmów Facebooka. Jego informatorką była właśnie Haugen, która w firmie zajmowała się m.in. walką z dezinformacją. Publikacje wywołały duże poruszenie i sprowokowały nową dyskusję na temat społecznych skutków Facebooka i Instagramu.

Na początku października zeznała przed amerykańskim Senatem, że spółka wraz z jej szefem Markiem Zuckerbergiem ma świadomość, że jej algorytmy promują treści zawierające nienawiść i dezinformację, co przyczyniło się m.in. do zbrodni na tle etnicznym w Birmie czy Etiopii. Dodała, że Instagram szkodzi nastolatkom, prowadząc ich do uzależnień i obniżenia poczucia własnej wartości oraz promuje szkodliwe nawyki żywieniowe i anoreksję.

Zuckerberg odpowiedział na jej zarzuty, twierdząc, że "argument o celowym wpychaniu treści denerwujących ludzi dla zysku jest zupełnie nielogiczny". 

Czytaj więcej:

Senat USA: Facebook próbuje uzależniać dzieci od swoich produktów, które im szkodzą

Wielkie koszty awarii Facebooka. "To dopiero początek kłopotów"

Kolejna awaria Facebooka, WhatsAppa i Instagrama

USA: Facebook planuje zatrudnić w UE 10 tys. osób

Facebook zapłaci ponad 14 mln dolarów grzywny za dyskryminacje w zatrudnianiu

USA: Facebook planuje zmianę nazwy i mniejszy nacisk na media społecznościowe

Nowy portal społecznościowy Trumpa zhakowany w ciągu kilku godzin

  Komentarze
  • Ozi
   26 października 2021, 15:15

   Co za głupoty, wymyśliła??? Nie chciała powiedzieć że aplikacja szpieguje użytkownika, i wykrada poufne wiadomości.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 29.06.2022
  GBP 5.4215 złEUR 4.6809 złUSD 4.4533 złCHF 4.6611 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama