Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK: Wzrost liczby podejrzeń o współczesne niewolnictwo wśród pracowników opieki

UK: Wzrost liczby podejrzeń o współczesne niewolnictwo wśród pracowników opieki
Pracownicy domów opieki często stają się ofiarami współczesnego niewolnictwa... (Fot. Getty Images)
Infolinia organizacji charytatywnej Unseen, zajmującej się problemem niewolnictwa i wyzysku, odnotowała 'znaczący wzrost' liczby przypadków podejrzeń molestowania w pracy oraz pracy przymusowej w sektorze opieki - informuje dziennik 'The Independent'.
Reklama
Reklama

W 2022 r. w sektorze opieki wskazano 712 potencjalnych ofiar współczesnego niewolnictwa, co stanowi prawie jedną piątą (18%) wszystkich ofiar wskazanych za pośrednictwem infolinii.

Unseen, organizacja charytatywna prowadząca tę infolinię i wspierająca osoby, które przeżyły handel ludźmi i współczesne niewolnictwo, stwierdziła, że w 2023 r. liczba ta będzie nadal rosła.

Niedobory siły roboczej po pandemii i po Brexicie "doprowadziły do szybszej rekrutacji większej liczby pracowników bez zapewnienia odpowiednich zabezpieczeń", co oznacza, że wzrósł potencjał wyzysku – stwierdziła organizacja.

W swoim raporcie zatytułowanym "Kogo to obchodzi?" Unseen odnotowuje, że w całym 2022 r. i w 2023 r. na infolinii znacząco wzrosła liczba zgłoszeń przypadków wskazujących na wykorzystywanie w pracy i pracę przymusową w sektorze opieki. Wiele z nich dotyczy obcokrajowców.

"W miarę jak Wielka Brytania otwiera nowe szlaki wizowe dla zatrudnienia, aby zaradzić niedoborom siły roboczej, wzrasta potencjał wyzysku. Wielu pracowników przybywających do Wielkiej Brytanii nie zna swoich praw ani sposobu zgłaszania wątpliwości" - podkreślono.

Z raportów przesłanych na infolinię w pierwszym półroczu 2023 r. wynika, że osoby kontaktujące się z infolinią miały średnie zadłużenie w wysokości 11 800 funtów z tytułu kosztów rekrutacji, wiz i podróży. Ponadto pracownicy często płacą ogromne kwoty bezpośrednio swoim pracodawcom w firmach opiekuńczych za certyfikaty sponsorskie.

Unseen ostrzega, że ludzie muszą pracować długie godziny z kilkoma przerwami, aby spłacić swoje długi, a niektórzy są wręcz "uwięzieni", bo mają poczucie, że nie mogą wyjechać, ponieważ wyzyskiwacz grozi im lub są zmuszani do długiej pracy i nie mają innych źródeł dochodu.

W niektórych przypadkach dług może sięgać nawet 25 000 funtów, co w połączeniu z "prawdopodobieństwem potrąceń z wynagrodzenia za zakwaterowanie, wyżywienie i transport" może spowodować, że ludzie znajdą się w sytuacji, gdzie nigdy nie będą w stanie spłacić długu.

W zeszłym tygodniu raport organu nadzorującego zdrowie i opiekę ostrzegał przed narastającym problemem związanym z tą kwestią. Komisja ds. Jakości Opieki (CQC) stwierdziła, że chociaż podmioty świadczące opiekę społeczną dla dorosłych stwierdziły, że rekrutacja personelu z zagranicy "zwiększyła różnorodność i umiejętności ich zespołu oraz pomogła rozwiązać problemy kadrowe", to istnieje "rosnąca tendencja do nieetycznych praktyk w zakresie rekrutacji międzynarodowej".

Z opublikowanego dzisiaj raportu Unseen wynika, że jest mało prawdopodobne, aby problem bezbronnych pracowników padających ofiarami współczesnego niewolnictwa zniknął.

"Ponieważ Wielka Brytania w dalszym ciągu zmaga się z niedoborami siły roboczej, nadal istnieje ryzyko, że celem będą bezbronni pracownicy w sektorach takich jak rolnictwo i opieka. Tymczasem wsparcie dostępne dla osób, które myślą o wyjeździe do Wielkiej Brytanii w celu podjęcia pracy jest słabe. Pracownikom nie przekazuje się wystarczających informacji na temat tego, co jest, a czego nie jest akceptowalną praktyką, np. płacenie za zabezpieczenie pracy" - podsumowano.

Czytaj więcej:

Raport: 50 milionów ludzi na świecie jest ofiarami współczesnego niewolnictwa

Oszuści zajmujący się współczesnym niewolnictwem wykorzystują sytuację niedoboru pracowników opieki

    Komentarze
    • Darilla
      23 października 2023, 21:29

      Londyn to jeden wielki wyzysk i niewolnictwo. W chwili obecnej moim pracodawca jest rodowity Angol, na maxa wykorzystuje system. A w kazdej pracy bylam napastowana przez Pakistanow. Po pandemi znalezienie pracy z platnym urlopem graniczy z cudem a pobyt w UK zaliczan do jednego wielkiego zlego wyboru:(

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama