Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK: Prawo do elastycznego czasu pracy już od pierwszego dnia zatrudnienia

UK: Prawo do elastycznego czasu pracy już od pierwszego dnia zatrudnienia
O elastyczną formę pracy proszą przede wszystkim młode matki. (Fot. Getty Images)
Od 6 kwietnia br. wszyscy pracownicy w UK otrzymali prawo do żądania elastycznego czasu pracy od pierwszego dnia zatrudnienia. Wcześniej prawo to przysługiwało tylko wtedy, gdy ktoś przepracował w danym miejscu 26 tygodni lub dłużej.
Reklama
Reklama

Przepisy dotyczące elastycznego czasu pracy z 2023 r. uzyskały zgodę królewską (Royal Assent) w lipcu. Wówczas Kevin Hollinrake, minister biznesu i handlu, poparł to rozwiązanie, które - jak zaznaczył - będzie wprowadzone na rzecz "szczęśliwszej siły roboczej, co oznacza zwiększoną produktywność".

Elastyczny czas pracy to szerokie pojęcie, ale zakłada inny styl pracy niż konwencjonalne godziny w biurze od 9:00 do 17:00 i może obejmować dostosowanie do miejsca, z którego ktoś wykonuje swoje obowiązki, na przykład w celu zaoszczędzenia mu dojazdów do firmy.

Termin i jego wdrożenie weszły w życie po raz pierwszy za rządów Tony'ego Blaira na początku XXI wieku, kiedy rodzice dzieci poniżej szóstego roku życia i opiekunowie dzieci poniżej 18. roku życia mogli poprosić o elastyczną umowę o pracę.

Od czasu pandemii Covid-19 zapotrzebowanie na elastyczny czas pracy oraz jego definicja się zmieniają. Zdaniem Petera Cheese, dyrektora naczelnego Chartered Institute of Personnel and Development, nowe prawo "może przynieść korzyści milionom ludzi, pomagając im zrównoważyć obowiązki zawodowe i życiowe oraz dając im większe możliwości w zakresie miejsca i sposobu pracy".

Elastyczność w zakresie czasu, harmonogramu i miejsca pracy może mieć istotne znaczenie, szczególnie w przypadku osób z problemami zdrowotnymi, obowiązkami opiekuńczymi lub innymi wyborami życiowymi, których chcą dokonać.

"W obliczu starzenia się społeczeństwa i rosnącej liczby osób biernych zawodowo ze względu na zły stan zdrowia, elastyczna praca jest ważniejsza niż kiedykolwiek i, jak wykazano, sprzyja lepszemu samopoczuciu, co jest korzystne zarówno dla jednostek, jak i organizacji" - podkreślił Cheese.

Od 6 kwietnia br. pracodawcy mają obowiązek konsultować się z pracownikami, zanim będą mogli odrzucić wniosek o pracę elastyczną. Żądanie to może zostać odrzucone np. ze względu na okoliczności, które kosztują firmę zbyt wiele, ze względu na negatywny wpływ na wydajność lub niemożność zatrudnienia przez firmę większej liczby członków zespołu.

Według nowego kodeksu postępowania dotyczącego wniosków o elastyczną pracę istnieje wiele jej rodzajów - np. praca w niepełnym wymiarze godzin, elastyczny czas pracy, dzielenie pracy, rozłożone godziny pracy, praca hybrydowa i praca w domu. 

Czytaj więcej:

Eksperci ostrzegają pracodawców w UK: Monitorowanie pracowników musi być transparentne

Zmiany w brytyjskim prawie pracy w 2024 r. Więcej urlopu i poprawa wynagrodzeń

Londyn: Rośnie frekwencja pracowników w biurach w piątki

Samotni rodzice "zmuszani" przez konserwatywny rząd do pracy niemal na cały etat

    Komentarze
    • Tom
      9 kwietnia, 07:28

      Super sobie zrobili ludzie z budzetowki... no to czas zeby wprowadzic elastyczny payment na council... niech placi ten ktoremu sie to podoba... albo nie plac jak Ci sie nie podoba... nie wazne, badz szczesliwszy 😁

    • Asia
      9 kwietnia, 08:43

      czyli po raz kolejny mozna tylko prosic/zadaz a pracodawca i tk dalej moze odmowic. To co to to za zmiana?

    • Ucieczka z piekła 53 dni.
      9 kwietnia, 10:27

      Ze stolicy Polski do stolicy Algierii. W Polsce odprawiają cały samolot wręcz modelki i szczęśliwi młodzi ludzie nowe pokolenie mniej zakwaszonych Polaków. Londyn chmury, deszcz, makumby grubasy, autobus National express coś się sypie, przejazd przez Londyn autobusem . Tragedia masakra paskudna depresyjna, sypiąca się zabudowa i różnorodność i duma angielskiej patologi że, stracili stolicę. Dobrze że nie mieszkam w samym Londynie i dwa zostały tylko 53dni tego gówna. 3 miesiące praktyk w Polsce plus nauka języka niemieckiego i można jechać do cywilizowanego kraju. Happy end.

    • @Ucieczka z piekła
      9 kwietnia, 11:29

      Cokolwiek bierzesz weź połowę. Szczęśliwi ludzie lol. Wystarczy poczytać to forum- nie ma większych frustrato i pesymistów niż Polacy(zresztą ty też to udowadniasz). Tak samo polscy kierowcy- nie spotkasz większego chama w Europie. Chcesz kogoś wyprzedic-przyspiesza, wyprzedzasz, hamuje. Już nie mówię o uprzejmości w sklepie, urzędzie etc. Uśmiechu też nie doświadczysz w codziennym życiu.

    • Marcin
      9 kwietnia, 16:56

      Asia ma rację to pracodawca decyduje czy ci da taką pracę ten kraj to typowy niebezpieczny trzeci świat
      Ucieczka popieram ja również zauważyłem w Polsce młodzi ludzie uśmiechnięci radośni szczęśliwi i bogaci niestety wracasz do patologii i masz nienawiść chamstwo o obłudę i niesamowitą biedę to właśnie UK ostatnio nawet pociągu nie było z lotniska tylko postawiony autobus który jechał 3 godz.30 mil.Wszystko co piszesz racja w stu procentach. Właściwie nie wiem jak można zachwalać UK przecież trzeba mieć coś z głową nie w porządku aby wychwalać patologię najgorszą w Europie na chwilę obecną

    • British citizen
      9 kwietnia, 17:04

      @Ucieczka z piekła a dlaczego powołujesz się na fora tzn że w Polsce nie byłeś a Polskę znasz z internetu tak?coś się nabroiło i boisz się zobaczyć kraj jak wygląda ? nie ośmieszają się człowieku nie masz pojęcia jak Polska się zmieniła wszystko co piszesz dotyczy właśnie UK a nie Polski chamstwo na drogach w sklepach chamstwo w urzędach w Polsce w urzędzie jest super przyjmują cię jak króla jeszcze jak powiesz że mieszkasz w UK to już całkiem.Polacy sa nie zakłamani tylko realni i honest Angole fałszywi zakłamani i okropni. Pasuje ci moja odpowiedź?

    • 9 kwietnia, 17:42

      Zaloze sie, ze ci ktorzy tak zachwalaja Polske to jak wyjada to nadal beda spamowac forum.... Tu jest im zle i pier***a trzy po trzy, wyjada do PL i tak im tam bedzie dobrze, ze nadal beda wchodzic na Londynek zeby pisac swoje mONdrosci...

    • Ucieczka z piekła 53 dni.
      9 kwietnia, 19:29

      Myślę że, nikt nie jest naiwny. W Polsce nadal są straszne podziały i bieda ja porównuje stolicę do stolicy. Moi znajomi pokończyli studia inżynieryjne i zostali w pl. W przeciągu ich 6 lat ich pensje prześcignęły dawno Angielską minimalną. A porównując koszty życia to przewyższa angielskie . Trzeba mieć pomysł na siebie i można uciekać z tego piekła.

    • Z patologii UK
      10 kwietnia, 02:32

      jest wielu takich pseudo mądrych którzy twierdzą skoro funt jest po 5 złotych to znaczy że w Anglii się zarabia 5 razy więcej niż w Polsce, wtedy ucinam z nimi rozmowę bo szkoda czasu

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama