Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK: Pierwsi nielegalni imigranci zostaną przetransferowani w lipcu na specjalną wielką barkę

UK: Pierwsi nielegalni imigranci zostaną przetransferowani w lipcu na specjalną wielką barkę
Barki mają być jednym ze sposobów na ograniczenie niekontrolowanego napływu nielegalnych imigrantów do UK. (Fot. Getty Images)
Jeszcze w lipcu pierwsi nielegalni imigranci zostaną przetransferowani na przystosowaną do tego barkę 'Bibby Stockholm' - zapowiedział brytyjski rząd. Barka zacumowała wczoraj w porcie w Portland w hrabstwie Dorset w południowo-zachodniej Anglii.
Reklama
Reklama

"Bibby Stockholm" to pierwsza z barek wydzierżawionych przez brytyjski rząd, by umieszczać w nich nielegalnych imigrantów przedostających się do Wielkiej Brytanii, co ma zarówno rozładować wynajmowane w tym celu hotele, jak i działać jako czynnik zniechęcający do nielegalnych przepraw.

Obecnie w wynajmowanych przez rząd hotelach zakwaterowanych jest ok. 51 tys. nielegalnych imigrantów, co kosztuje budżet państwa 6 mln funtów dziennie, nie licząc kosztów pośrednich wynikających z tego, że nie przyjeżdżają tam turyści.

Zacumowane w portach ogromne barki mają częściowo rozwiązać ten problem, bo koszty ich dzierżawienia mają być niższe niż wynajmowania hoteli, a zakwaterowanie - bardziej podstawowe.

Na "Bibby Stockholm", która w Portland będzie cumować przez 18 miesięcy, w 222 pokojach docelowo zamieszka 506 nielegalnych imigrantów, wyłącznie dorosłych mężczyzn. Będą oni mogli schodzić na ląd, ale muszą się za każdym razem meldować, opuszczając barkę. Zgodnie z planem osoby przebywające na barce pozostaną tam 3 do 6 miesięcy, do czasu rozpatrzenia ich wniosku o azyl, ale okres ten może potrwać dłużej.

Barki, wraz z ustawą o nielegalnej imigracji, która przewiduje m.in. deportacje nielegalnych imigrantów do Rwandy lub innych bezpiecznych krajów trzecich, mają być sposobem na ograniczenie niekontrolowanego napływu nielegalnych imigrantów. Ale podobnie jak ustawa budzą kontrowersje.

Zacumowaniu "Bibby Stockholm" towarzyszyły wczoraj protesty - zarówno lokalnych mieszkańców, którzy obawiają się, że negatywnie odbije się to na bezpieczeństwie oraz świadczeniach publicznych, jak i organizacji pozarządowych zajmujących się pomocą migrantom, które twierdzą, że takie zakwaterowanie jest niehumanitarne.

W pierwszym półroczu 2023 r. do Wielkiej Brytanii przedostało się przez kanał La Manche 11 434 nielegalnych imigrantów, co stanowi spadek o 10 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2022 r., który był rekordowy. W całym 2022 r. przybyło w ten sposób 45 755 osób, w 2021 r. - 28 516, w 2020 r. - 8 466, w 2019 r. - 1 843, a w 2018 r. zaledwie 299.

Czytaj więcej:

UK: Sąd Apelacyjny uznał, że deportacja nielegalnych imigrantów do Rwandy jest niezgodna z prawem

Najwyższa w tym roku dobowa liczba nielegalnych imigrantów na kanale La Manche

UK: Rumuński przemytnik skazany za współudział w śmierci 39 nielegalnych imigrantów

Eksperci do Brytyjczyków: Otwórzcie swoje domy dla osób wnioskujących o azyl

Brytyjski parlament poparł ustawę umożliwiającą szybką deportację nielegalnych imigrantów

    Komentarze
    • Janek
      27 lipca 2023, 17:13

      Ale nie będą tych barek potem zatapiać jak Ruscy?

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 07.05.2024
    GBP 5.0228 złEUR 4.3116 złUSD 4.0056 złCHF 4.4120 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama